more_horiz

Rząd wprowadza nowe rozwiązania dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:40
- To był trudny rok dla polskiego rolnictwa, w którym zdarzyło się wiele spraw, przed którymi nie mieliśmy szansy się obronić. Mam na myśli takie zdarzenia jak susza rolna, czy klęska urodzaju na rynku owoców miękkich - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Podgórski z Instytut Gospodarki Rolnej.
Audio
  • 07.01.19 Rząd wprowadza nowe rozwiązania dla rolników
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Od 1 stycznia weszły w życie przepisy ułatwiające rolnikom produkcję i sprzedaż żywności. Chodzi o ułatwienie sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji oraz o nowelę ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego, oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

- Teraz rolnik może sprzedawać żywność np. do sklepów, gospodarstw agroturystycznych, stołówek itd. Dostępność jest zwiększona, ale problem leży gdzieś indziej. Trudno jest zmusić rolników, aby zaczęli prowadzić działalność gospodarczą. Do tej pory sprzedawali oni swoje towary "na czarno". Rolnicy boją się faktu zgłoszenia prowadzenia takiej działalności do sanepidu lub inspekcji weterynaryjnej - mówił Jacek Podgórski.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że sprzedaż bezpośrednia jest jednym z kluczowych elementów wprowadzonych zmian: - Jest to rozwiązanie skierowane szczególnie do małych i średnich gospodarstw, bo obejmuje zwolnienie podatkowe do 40 tys. obrotu rocznie. Może się to przełożyć na kilka tysięcy czystego zysku miesięcznie. Dla małych gospodarstw jest to naprawdę spora zapomoga. W wypadku niektórych rolników to podwojenie dochodów.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

PR24/IAR

_________________

Data emisji: 07.01.19

Godzina emisji: 11:35

Zobacz więcej na temat: rolnictwo żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak