X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Adam Borowski o sporze wokół dekomunizacji ulic w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 10:55
- Nie rozumiem, dlaczego NSA miałby się tym zajmować, ustawa dekomunizacyjna, która jasno określiła procedurę, została przyjęta, nie zarzucono jej także niekonstytucyjności – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, wydawca, były działacz opozycyjny, szef stołecznego klubu Gazety Polskiej.
Audio
  • 28.12.18 Adam Borowski o dekomunizacji nazw ulic w Warszawie
Skrzyżowanie ulicy Ludwika Waryńskiego i alei Armii Ludowej, Warszawa
Skrzyżowanie ulicy Ludwika Waryńskiego i alei Armii Ludowej, WarszawaFoto: Maciej Łuczniewski/REPORTER

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o niedopuszczenie do powrotu komunistycznego nazewnictwa ulic w Warszawie. Zdaniem krakowskiej organizacji problem z dekomunizacją przestrzeni publicznej leży w sądownictwie.

Na początku grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji o uchyleniu  zarządzeń Wojewody Mazowieckiego zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. NSA w uzasadnieniu swych orzeczeń wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawidłowo uznał, iż zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe.

Adam Borowski podkreślał, że sprawa dekomunizacji nie powinna podlegać dyskusji - Zastanawiam się czy minister sprawiedliwości ma narzędzia aby te kuriozalną decyzję sadu cofnąć. Ustawa dekomunizacyjna nakazywała samorządom zmianę nazw ulic wg zasad obowiązujących w danym mieście. Wykaz nazw mających podlegać zmianie dostarczyła instytucja do tego uprawniona, czyli IPN, mający odpowiednie zasoby. Jest jasne że nazwanie czyimś imieniem ulicy to forma uczczenia pamięci tej osoby. Jest ustawa dekomunizacyjna, dyskusja wokół tej sprawy nie ma sensu, jest to to kwestia buntu sędziów i ma wymiar polityczny, zgodnie z którym każda decyzja rządzących jest krytykowana przez totalna opozycję. Przeciwko rządowi jest zarówno totalna opozycja, jak i sędziowie, oni nie chcą reformy sądów. – podkreślał gość audycji.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Piotr Wąż.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 15:00
Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera: dekomunizacja w Warszawie nie jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:26
- Przyjmuję do wiadomości ostatni wyrok ws. nazw ulic w Warszawie. Jednak fundamentalnie się z nim nie zgadzam - powiedział w audycji Sztuka Słuchania Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. 
rozwiń zwiń