X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Karolina Baca-Pogorzelska: kompromis zawarty w Katowicach nie jest idealny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 11:24
- Jeżeli dyskutuje ze sobą prawie 200 państw, to jest wielką sztuką, by na coś zgodziły się jednomyślnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska. Dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" na naszej antenie podsumowała szczyt klimatyczny w Katowicach i komentowała założenia rodzimej polityki energetycznej. 
Audio
  • 17.12.18 Karolina Baca-Pogorzelska: kompromis zawarty w Katowicach nie jest idealny
  • 17.12.18 Bartłomiej Sawicki - podsumowanie szczytu COP24
Karolina Baca-Pogorzelska, publicystka
Karolina Baca-Pogorzelska, publicystkaFoto: PR24

Przyjęty w sobotę podczas szczytu klimatycznego COP24 Pakiet Katowicki tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata; to bezdyskusyjny i spektakularny sukces – mówili w niedzielę w Katowicach przedstawiciele polskiej prezydencji szczytu. Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i prezydent COP24. wskazywał, że najważniejsze uzgodnienia Pakietu Katowickiego, dotyczą zarówno mitygacji, czyli działań na rzecz ograniczania zmian klimatycznych, jak i kontrybucji, czyli zobowiązania do współpracy i wspierania państw rozwijających się przez rozwinięte.

Oprócz tego, ustalono między innymi w jaki sposób państwa raz na pięć lat będą spotykać się i według jakich zasad będą wzajemnie informowały się o tym, jaki postęp klimatyczny udało im się osiągnąć i jakie mają plany na przyszłość w tym zakresie.

Jak podkreślała na naszej antenie Karolina Baca-Pogorzelska, wypracowanie Pakietu Katowickiego nie było łatwym zadaniem. - Jeżeli dyskutuje ze sobą prawie 200 państw, to jest wielką sztuką, by na coś zgodziły się jednomyślnie - zauważyła gość PR24. - Kompromis zawarty w Katowicach nie jest jednak idealny. Dokument początkowo liczył 300 stron, skończyło się na ok. 150. To znaczy, że ileś rzeczy musiało z wypaść - dodawała. 

Publicysta w Polskim Radiu 24 mówiła również o polskich działaniach, które mają przyczynić się do przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. W tym kontekście ekspertka wymieniła przedstawiony przez Ministerstwo Energii projekt dokumentu "Polityczna Energetyczna Polski do 2040 roku". 

- Widzimy tam procentowe założenie odchodzenia od węgla w miksie energetycznym. Pojawiają się też rzeczy, o których niedawno dyskutowaliśmy tylko na papierze. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku to dobry kierunek - wskazywała Karolina Baca-Pogorzelska, dodając przy tym, że podczas COP24 doszło do "pewnego rodzaju dysonansu", związanego z działaniami polskich władz. - Przed szczytem pokazaliśmy program, który zakłada zmiany w naszym miksie energetycznym, bo dziś 80 procent energii produkujemy z węgla. Z drugiej strony, pan prezydent mówił w tym samym czasie, że nie da "zamordować" górnictwa. To nie zostało najlepiej odebrane - komentowała publicystka. 

Zdaniem Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, Polsce jest też coraz trudniej odpierać zarzuty związane z dużą eksploatacją węgla w rodzimej energetyce. - W ostatnich latach mogliśmy mówić, że węgiel jest surowcem, który posiadamy i gwarantuje on nam bezpieczeństwo energetyczne. Tymczasem, obecnie import węgla rośnie. To wytrąca nam z ręki argumenty - mówiła gość PR24. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Michał Walczyk

W Polskim Radiu 24 o rezultatach szczytu klimatycznego w Katowicach mówił również Bartłomiej Sawicki z portalu "BiznesAlert". 

Polskie Radio 24/PAP/zz

-------------------------------

Data emisji: 17.12.18 

Godzina emisji: 10.06; 13.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi politycy o postanowieniach szczytu klimatycznego COP24

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 11:11
W połowie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach przedstawiciele Unii Europejskiej oceniają, że postęp jego prac jest istotny, wskazują jednak, że wciąż jeszcze wiele kwestii pozostaje otwartych. W studiu Polskiego Radia 24 o pracach szczytu rozmawiali goście "Młodej audycji politycznej": Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Miłosz Sułowski (Młodzi Demokraci PO), Daniel Witowski – (Klub Młodych Kukiz’15), Jakub Traczyk (Forum Młodych Nowoczesnych), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka. Atom przyszłością polskiej energetyki?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 09:23
- Stoimy dziś, jako kraj, w przededniu rewolucji energetycznej - ocenił w Debacie Poranka Maciej Chudkiewicz, publicysta. W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej państwa mówili również Grzegorz Łaguna z Superstacji i Miłosz Lodowski, komentator. 
rozwiń zwiń