X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Niepodległość. Rola Kościoła w odrodzeniu Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 17:01
- Odchodzenie od niewoli, wychodzenie ku Niepodległości, to był proces - powiedział w Polskim Radiu 24 abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, były biskup polowy Wojska Polskiego. Na naszej antenie o roli Kościoła katolickiego w dziele odzyskania Niepodległości mówił również ks. Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego i dziekan Straży Granicznej. 
Audio
  • 11.11.18 Niepodległość. Rola Kościoła w odrodzeniu Polski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak podkreślał abp Sławoj Leszek Głódź, powrót Polski na mapę Europy był efektem różnego rodzaju wieloletnich działań. - Najpierw trzeba było wskrzesić ducha Niepodległości, trzeba było go wymodlić. Od tego zaczynam, jako biskup. Jako były biskup polowy mogę też powiedzieć, że Niepodległość została wywalczona mieczem, cierpieniem, zsyłkami. Ważni byli tez ludzie kultury, którzy pokrzepiali ducha narodu - mówił duchowny. - W 1919 roku do Polski przybywa nuncjusz apostolski, zostają nawiązane stosunki dyplomatyczne. Powstaje też Ordynariat Polowy, czyli duszpasterstwo wojskowe. Mamy też ks. Ignacego Skorupkę, symbol i ofiarę Niepodległej. To wszystko splata się w jedną całość - wskazywał metropolita gdański, odnosząc się również do walki o utrzymanie polskiej państwowości w wojnie z bolszewikami. 

- 11 listopada 1918 roku nie spadł nam z nieba - powiedział z kolei w Polskim Radiu 24 ks. Zbigniew Kępa. - Nie byłoby tego dnia, gdyby nie długi proces przygotowań, gdyby nie całe pokolenia Polaków walczących o wolność, gdyby nie ci, którzy modlili się i pracowali na rzecz Niepodległości. W tym dziele Kościół kultywował język polski, przechowywał tradycje. Księża byli nastawieni patriotycznie, przypominali o wielkości Ojczyzny, która kiedyś była wolnym krajem. Księża budzili świadomość narodową. Gdyby tego nie było, w momencie, gdy nadeszła sprzyjająca okoliczność, jako naród nie bylibyśmy przygotowani i byśmy nie skorzystali z naszej szansy - dodawał gość PR24. 

Więcej o roli Kościoła w kształtowaniu polskiej Niepodległości w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Sylwia Sułkowska

Polskie Radio 24/zz

-------------------------------

Data emisji: 11.11.18 

Godzina emisji: 16.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: przed Grobem Nieznanego Żołnierza odczytano Apel Pamięci i oddano salwy armatnie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 12:14
Od odśpiewania hymnu, odczytania Apelu Pamięci oraz oddania salw armatnich rozpoczęła się w niedzielę 11 listopada uroczysta odprawa wart na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na przywódców, którzy umieli być razem

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 12:45
- Mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na przywódców, którzy umieli być razem i umieli stanąć razem w najważniejszym celu, aby odzyskać Polskę - mówił w niedzielę 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń