Śmierć ks. Popiełuszki. "Okoliczności zostały ustalone"

2018-11-03, 16:15

Śmierć ks. Popiełuszki. "Okoliczności zostały ustalone"
Ks. Jerzy Popiełuszko. Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

34 lata temu, 3 listopada 1984 roku, w Warszawie odbył się pogrzeb błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W Polskim Radiu 24 o śmierci kapelana warszawskiej "Solidarności" mówił Mieczysław Góra, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej. 

Posłuchaj

3.11.18 Śmierć ks. Popiełuszki. Mieczysław Góra: okoliczności zostały ustalone
+
Dodaj do playlisty

Jerzy Popiełuszko był kapelanem "Solidarności" i duszpasterzem ludzi pracy. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tysiące ludzi. W homiliach otwarcie mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. Zginął 19 października 1984 roku, w wieku 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany, jako męczennik za wiarę. Trwa jego proces kanonizacyjny.

- W kontekście samej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, jego porwania, okoliczności zostały ustalone w procesie toruńskim. Nie ma przesłanek, by można było to kwestionować. Są jednak wersje mówiące o tym, że oprócz osób biorących bezpośrednio udział w zabójstwie, byli ludzie, którzy kierowali całą sprawą. Bezpośredni sprawcy, którzy zostali skazani w procesie toruńskim, nie wskazują jednak na nowe okoliczności, podają cały czas te same fakty. A dokumenty, które mogłyby wskazywać na to, kto był zamieszany w śmierć ks. Popiełuszki, nie zachowały się - powiedział na naszej antenie Mieczysław Góra. 

Uroczystości pogrzebowe w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zgromadziły kilkaset tysięcy ludzi i przerodziły się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy.

Więcej w całej rozmowie. 

Polskie Radio 24/IAR/zz

-------------------------------

Data emisji: 3.11.18 

Godzina emisji: 15.06


Polecane

Wróć do strony głównej