X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zmiana czasu. Czy jest jeszcze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 18:37
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Kwestia zmiany czasu od wielu już lat wzbudza sporo dyskusji. Czy ten zabieg ma jeszcze sens? Czy istnieje szansa, że Polska z niego zrezygnuje?
Audio
  • 27.10.18 dr Krzysztof Zając: „Zmiana czasu nie przynosi żadnych korzyści (…)”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Mimo iż jesteśmy przyzwyczajeni do zmiany czasu, to wciąż pojawiają się głosy, że operacja ta przynosi więcej szkód niż pożytków. Mówi o nich m.in. raport „Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu”. Współautorem opracowania jest dr Krzysztof Zając, analityk Stowarzyszenia KoLiber.

– Nikomu do tej pory nie udało się wykazać, by zmiana czasu komukolwiek w jakikolwiek sposób pomogła. Takie prace były prowadzone w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Już wtedy raportowano rządowi amerykańskiemu, że nie ma korzyści płynących ze zmiany czasu. Wprost przeciwnie. Organizm człowieka jest z tego powodu wybijany ze stanu równowagi, co będziemy odczuwali przez kilka dni – wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.

Tradycja i wiara w pozytywne efekty. Na te czynniki zwrócił uwagę dr Krzysztof Zając, jako powody tego, że do tej pory nie zniesiono zmiany czasu. Analityk wskazał, że w tym roku przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców państw Unii Europejskiej, którzy wypowiedzieli się na temat zasadności tego procesu. – Okazało się, że ok. 20 proc. respondentów stwierdziło, że zmiana czasu przynosi pozytywne skutki w postaci chociażby ograniczenia zużycia energii. Jednak obywatele Polski, Litwy, czy Finlandii mają bardzo negatywne zdanie w tym temacie. Natomiast w Grecji, na Malcie i Cyprze jest to postrzegane inaczej. Chodzi o zupełnie inną zmienność długości dnia w ciągu roku – zwrócił uwagę dr Zając.

Politycy Unii Europejskiej prowadzą prace nad zniesieniem zmiany czasu. Jednak istnieje kilka trudności, które je spowalniają. Co jest problemem? O tym w całej rozmowie z dr. Krzysztofem Zającem.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 17.37

Czytaj także

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to ostatni raz?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 07:37
28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na 2.00. Do czasu letniego wrócimy - być może po raz ostatni - 31 marca 2019 r.
rozwiń zwiń