Wniosek prokuratora generalnego do TK w sprawie przepisów TFUE

2018-10-17, 16:56

Wniosek prokuratora generalnego do TK w sprawie przepisów TFUE
Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Maciej Goclon

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie części przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie zadawania pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących sądownictwa. - Prokurator generalny zadaje fundamentalne pytania związane z zakresem kompetencji Unii Europejskiej do ingerowania w sprawy wewnętrzne państw członkowskich. - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, członek Trybunału Stanu. 

Posłuchaj

17.10.18 Wniosek prokuratora generalnego do TK w sprawie przepisów TFUE
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o artykuł 267, który pozwala krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do TSUE. Wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie jest rozszerzeniem poprzedniego, złożonego w sierpniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Wtedy Zbigniew Ziobro skarżył przepisy na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN określające zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku.

- W tym przypadku chodzi o szczegółowe kwestie, które nie są regulowane traktami europejskimi, takie jak ustrój, struktura, kształt i organizacja oraz postępowanie przed sądami państw członkowskich. Są to pytania fundamentalne, które wpisują się w dyskusję toczącą się współcześnie w Europie, na temat przyszłości Unii Europejskiej i tego, jakie są granice kompetencji tej organizacji - mówił prof. Kłak.

Zbigniew Ziobro zdementował pogłoski o rzekomym planie wyjścia z Unii Europejskiej. "Rząd stoi konsekwentnie na stanowisku, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej jest korzystne i chcemy żeby było jeszcze bardziej korzystne, w tym sensie, żeby nasz status był niegorszy nic na przykład Niemiec.

- Absurdem jest nazywanie tego "pierwszym krokiem do POLEXIT-u". Prokurator generalny skorzystał z przysługującego mu prawa wynikającego wprost z polskiej konstytucji. Tak samo czynił w zupełnie innych sytuacjach. Po uważnej lekturze wniosku łatwo można stwierdzić, że nie ma tam nic, co negowałoby członkostwo Polski w Unii Europejskiej lub wolę dalszego funkcjonowania w ramach tej organizacji międzynarodowej - komentował gość.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/PAP

_______________________

Data emisji: 17.10.18

Godzina emisji: 14:35


Polecane

Wróć do strony głównej