Trybunał Sprawiedliwości UE rozpoznaje wniosek Sądu Najwyższego

2018-08-28, 11:52

Trybunał Sprawiedliwości UE rozpoznaje wniosek Sądu Najwyższego
Trybunał Sprawiedliwości UE. Foto: G. Fessy/Court of Justice of the European Union

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął rozpoznawanie wniosku złożonego przez polski Sąd Najwyższy. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowali: prof. Zdzisław Krasnodębski (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego), Marcin Makowski (Do Rzeczy, Wirtualna Polska), politolog Andrzej Anusz i Marcin Kędzierski (Katedra Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie).

Posłuchaj

28.08.18 Marcin Makowski o sporze Polski z unijnymi instytucjami
+
Dodaj do playlisty

Wniosek złożony przez SN zawiera pięć pytań prejudycjalnych, które dotyczą zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

- Jeszcze żadna decyzja nie zapadła. Nawet nie wiadomo czy zostanie zastosowany tryb przyspieszony. Przy przyspieszonym wszystko potrwa parę miesięcy, przy trybie normalnym - kilkanaście miesięcy. Przy czym to dotyczy tylko odpowiedzi na pytania naszego sądu. Decyzje trybunału w tym przypadku nie będą wiążące dla rządu polskiego - skomentował Zdzisław Krasnodębski.

Zdaniem Marcina Makowskiego natomiast należałoby się zastanowić czy Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości zmierza w dobrym kierunku. – Jeżeli europejskie instytucje mają jakieś wątpliwości co do tego, czy w Polsce przestrzegana jest praworządność, to powinniśmy się zastanowić czy faktycznie idziemy w dobrym kierunku. Generalnie jest to spór z tych trudnych do rozstrzygnięcia, bo trudna jest sama jego materia – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Marcin Kędzierski w Polskim Radiu 24 odniósł się do wywiadu, którego udzielił wicepremier Jarosław Gowin tygodnikowi "Do Rzeczy". Gowin powiedział, że w razie dopuszczenia się przez unijny trybunał precedensu i usankcjonowania zawieszenia prawa przez Sąd Najwyższy, nasz rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia jak doprowadzić do drugiego precedensu, czyli zignorowania orzeczenia TSUE.

- Wypowiedź Jarosława Gowina odczytuję w kategoriach błędu albo pewnej opinii wyrażonej przez publicystę, eksperta, a niekoniecznie przez wicepremiera. Wiemy, że są państwa UE, które nie wykonują orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, natomiast nigdy tego nie mówią wprost i nigdy nie zapowiadają tego przed wyrokiem – skomentował Marcin Kędzierski.

W Polskim Radiu 24 - m.in. o sporze dotyczącym reformy sądownictwa - mówił również dr Andrzej Anusz, politolog. 

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/bartos

------------------

Data emisji: 28.08.18

Godzina emisji: 10.06; 11.06; 15.35

Polecane

Wróć do strony głównej