X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

„Kamerdyner” - opowieść o Polakach, Kaszubach, Niemcach

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 09:59
Najnowszy film Filipa Bajona „Kamerdyner”  to  opowiedziana  z  epickim  rozmachem,  inspirowana  prawdziwymi  wydarzeniami  historia  splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. W studiu Polskiego Radia 24 gościł prof. Piotr Madajczyk z PAN - konsultant historyczny filmu.
Audio
Janusz Gajos w filmie Kamerdyner
Janusz Gajos w filmie "Kamerdyner"Foto: Next Film / mat promocyjne

Poprzez  bohaterów  i  ich  poplątane  losy  film  rozwija  wątki  kaszubskie,  przybliża  tragiczne  losy  tej  grupy  narodowościowej, dotąd pomijanej w filmie polskim. Kaszubi to wyjątkowa grupa wśród ludności tego regionu, bardzo barwna. Walczyli o swoją niezależność bez względu na przeciwności. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, a więc ludobójstwa w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej.

Prof. Piotr Madajczyk opowiadał o trudnej historii tego regionu. - Kaszuby, górny Śląsk, Warmia i Mazury to obszary o odmiennej specyfice, na styku różnych kultur i narodowości, co z jednej strony brzmi atrakcyjnie, z drugiej zaś było przyczyną różnych napięć i konfliktów. Historia społeczności kaszubskiej sięga co najmniej XII wieku. Po rozbiorach te tereny były częścią Prus, a następnie Rzeczy niemieckiej. Wojna oznaczał też daninę krwi, obywatele danego państwa trafiali na front. Po I Wojnie Światowej Kaszubi w większości stają się obywatelami Rzeczpospolitej. Na tym terenie żyją Niemcy, Polacy zarówno Kaszubi jak i ci którzy przybyli na te tereny po 1918 r., ale także Kaszubi opcji niemieckiej – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji

mat. promocyjne/PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.08.2018

Godzina emisji: 08:37

Czytaj także

Kaszubi - ludzie Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 00:30
Posługują się językiem trudnym do zrozumienia dla mieszkańców Wielkopolski czy Mazowsza. Pomorscy autochtoni czują się jednak Polakami. Za to poczucie tożsamości przychodziło im wielokrotnie zapłacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kaszuba to człowiek surowy i twardy"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 12:02
- Ziemia nieurodzajna, targana wojnami ukształtowała ludzi, którzy z wielkim trudem walczyli o byt swoich rodzin. Zawsze jednak piękno tej ziemi wynagradzało im wszystko to, co musieli znosić – mówił w Dwójce Krzysztof Jażdżewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa: droga Pomorza do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 12:42
W kolejnej audycji z cyklu Słowem Niepodległa, Polskie Radio 24 przeniosło się na Pomorze, aby przybliżyć kulturę Kaszubów i historię ich związków z polskością na przełomie XIX i XX wieku. Gośćmi Małgorzaty Głogowskiej byli: dr Łukasz Grzędzicki i dr Krzysztof Korda, historycy.
rozwiń zwiń