Jak segregować odpady? Rozmowa z wiceministrem środowiska

2018-08-14, 12:32

Jak segregować odpady? Rozmowa z wiceministrem środowiska
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

- Należy zadać pytanie o gospodarność osób zajmujących się edukacją ekologiczną w stolicy - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Mazurek. Wiceminister środowiska na naszej antenie mówił o tym, jak w ostatnich latach w Polsce segregowano odpady, a także o zmianach, które systematycznie są wprowadzane w tym zakresie. 

Posłuchaj

14.08.18 Jak segregować odpady? Rozmowa z wiceministrem środowiska
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczył w Polskim Radiu 24 Sławomir Mazurek, w 2013 roku, w kontekście gospodarowania odpadami, weszła w życie reforma, która była swego rodzaju "półkrokiem". - Nie zawarto wówczas małego, ale bardzo ważnego elementu. W przepisach nie wprowadzono jednolitych standardów segregacji odpadów na poszczególne frakcje, tak jak to wygląda w całej Europie. Polska w 2014 roku zobowiązała się wobec UE, że doprowadzi do jednolitych standardów. Tymczasem, nasi poprzednicy wstrzymali przed wyborami działania legislacyjne (...) - wskazywał wiceszef resortu środowiska. - My wprowadziliśmy regulację, która pokazuje, w jaki sposób segregować odpady. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie kosztów związanych z kampaniami edukacyjnymi, a mieszkańcy Polski intuicyjnie będą mogli segregować odpady, w taki sam sposób w każdym miejscu kraju - dodawał gość PR24. 

Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca 2017 roku, ale są wdrażane w poszczególnych samorządach, gdy wygasną dotychczasowe umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. - Znalazło się jednak takie miasto, Warszawa, które na miesiąc przed wejściem jednolitych standardów dla selektywnej zbiórki aneksowało umowy. Co ciekawe, chcieliśmy uzyskać dostęp do dokumentów, by jakoś pomóc warszawiakom w tej dziedzinie. To jednak się nam nie udało - mówił Sławomir Mazurek. - Przed wejściem regulacji w życie, kiedy trwały konsultacje społeczne, Warszawa przeprowadziła też za kilka milionów złotych kampanię informacyjną, w której edukowano, że odpady należy dzielić na suche, mokre, szkło, a odpady, które niby miały się nadawać do recyklingu, należy wrzucać do czerwonych pojemników. Tymczasem, tym kolorem oznacza się również niebezpieczne odpady medyczne. Powstaje zatem pytanie o gospodarność osób zajmujących się edukacją ekologiczną w stolicy - komentował wiceminister środowiska. 

W Warszawie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Według nich, do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne - biały i szkło kolorowe - zielony pojemnik/worek), żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji. Do nowych przepisów wszystkie samorządy w Polsce muszą dostosować się do 30 czerwca 2021 roku. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emisji: 14.08.18

Godzina emisji: 10.06


Polecane

Wróć do strony głównej