Święto Wojska Polskiego. Były szef MON o kondycji armii

2018-08-13, 14:54

Święto Wojska Polskiego. Były szef MON o kondycji armii
Kondycja polskiej armii. Foto: pixabay.com

15 sierpnia Wisłostradą przejdzie defilada z okazji święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji rozmawiamy w Polskim Radiu 24 o możliwościach bojowych polskiej armii. - W najlepszej kondycji są nasze wojska specjalne – mówił Romuald Szeremietiew, były minister obrony.

Posłuchaj

13.08.2018 Romuald Szeremietiew, były szef MON
+
Dodaj do playlisty

Polskie wojsko zajmuje 22. miejsce w rankingu najpotężniejszych armii świata Global Firepower, przygotowanym przez CIA. Wyprzedzamy m.in. Ukrainę, Czechy, Szwecję i Białoruś. Ranking otwierają USA, drugie miejsce zajmuje Rosja. Na 10. miejscu jest armia niemiecka. Romuald Szeremietiew uważa, że wpływ na pozycję polskich sił zbrojnych miały wydarzenia II wojny światowej. - W 1939 roku mieliśmy bardzo dobrą, nowoczesną i dobrze wyposażoną armię, ale musiała się ona spotkać na polach bitewnych z armiami supermocarstw, III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Gdybyśmy stanęli przeciwko Litwie czy Czechosłowacji, to nasza armia odniosłaby przekonujące zwycięstwo. To przekłada się na sytuację obecną i rodzi pytania czy, na ile i jak jesteśmy przygotowani do tego, aby obronić nasz kraj w sytuacji zagrożenia i czy obecne siły zbrojne są zdolne do wykonania takiej operacji – mówił były minister obrony.

Jego zdaniem spośród pięciu rodzajów polskich wojsk w najlepszej kondycji są wojska specjalne. - Mamy bardzo dobrą kadrę i świetnie wyszkolonych żołnierzy. Brakuje śmigłowców, ale i tak jest to wojsko na światowym poziomie. W drugiej kolejności są siły powietrzne, z tej racji, że posiadają na wyposażeniu nowoczesne samoloty F16. W pozostałej części lotniczego uposażenia już nie jest tak dobrze – oceniał gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Romualda Szeremietiewa, najuboższą formacją polskiej armii jest Marynarka Wojenna. - Żal oraz przykro – ocenił były szef MON. - Brak jest nowoczesnych okrętów wojennych. Na uzbrojeniu marynarki pozostały jedynie okręty wiekowe, zarówno w obszarze działań nawodnych jak i podwodnych. W przestrzeni powietrznej też nie mamy liczącej się siły, mogącej zagwarantować osłonę działań z obszaru akwenu morskiego. Zapowiedzi, że zaraz pojawią się okręty nadal się nie spełniają – dodał Romuald Szeremietiew.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/dk

_____________________

Data emisji: 13.08.18

Godzina emisji: 14:06

Polecane

Wróć do strony głównej