X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej: rząd wyciągnął rękę do rolników w związku z suszą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 11:33
- Jeżeli spojrzymy na szacunki dokonywane przez gminy to susza rolna objęła w tym roku około 63,4 proc. upraw w kraju. To około 2 mln hektarów i potężne straty w zbożach podstawowych, rzepaku, rzepiku, warzywach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Podgórski z Instytutu Gospodarki Rolnej.
Audio
  • 02.08.2018 Jacek Podgórski z Instytutu Gospodarki Rolnej o sytuacji rolników poszkodowanych przez suszę
Jacek Podgórski (Instytut Gospodarki Rolnej)
Jacek Podgórski (Instytut Gospodarki Rolnej)Foto: PR24/PJ

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że najwięksi producenci rolni po suszy liczą straty w milionach.

- Na szczęście wyciągnięto do nich rękę. Mówię tutaj o wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, kiedy rząd zdecydował się przyznać pewną pomoc w formie dotacji. To jest prawie 800 mln zł na pomoc dla rolników, z czego 700 mln będzie przeznaczonych na dotacje do hektara zniszczonego przez suszę – przypomniał Podgórski.

Zdaniem eksperta narzucona Polsce przez Unię Europejską norma dotycząca minimalnego progu zniszczeń uprawniającego do uzyskania odszkodowania, która wynosi 30 proc. upraw, powinna zostać obniżona.

- Powinna pójść nieco w dół, ponieważ mniejsi rolnicy mający małe gospodarstwa, które ucierpiały w 15-20 proc. również odczuwają skutki suszy – stwierdził przedstawiciel Instytutu Gospodarki Rolnej.

Jacek Podgórski zauważył, że dla rolników, których straty znalazły się w przedziale poniżej 30 proc. upraw ministerstwo przygotowało preferencyjne kredyty oprocentowane na poziomie 0,5 proc. Jego zdaniem istnieją sposoby walki z suszą.

- Nie jest tak, że nie można wypracować mechanizmów, które pozwolą w jakiś sposób przeciwstawić się suszy. Tutaj dobrym przykładem jest kwestia producentów jabłek. Duże gospodarstwa wprowadziły systemy nawadniania swoich sadów. Okazuje się, że mamy 58 proc. wzrost produkcji w stosunku do poprzedniego roku. To jest około 4 mln ton owoców, które wyprodukują polscy rolnicy. To pokazuje, że susza jest zjawiskiem, w którym w jakimś sensie da się walczyć – podkreślił Podgórski.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ras

_____________________ 

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 10:10

Czytaj także

Poszkodowani przez suszę nie będą sami. Rząd przyjął program pomocy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 14:49
Dotacje i pomoc w spłacie odsetek za kredyty - to główne formy wsparcia, które przewiduje przyjęty przez rząd program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, poszkodowanych przez suszę lub powódź w tym roku. Na jego realizację ma być przeznaczonych blisko 800 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc dla rolników. "Fundament polskiej gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:13
- Jesteśmy gotowi do kompensaty szkód, jak będzie trzeba, dokonamy nowelizacji budżetu, bo wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kryj: Mamy świetne rolnictwo, ale rolnikom brakuje pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 19:59
Premier Mateusz Morawiecki potwierdza gotowość państwa do rekompensaty rolnikom szkód wyrządzonych przez suszę. Na pomoc rząd przeznaczy z budżetu państwa 800 milionów złotych. Jednocześnie podczas wspólnej konferencji z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Ardanowskim w Konradowie w województwie lubuskim, szef rządu zaapelował o "sprawne i i uczciwe szacowanie strat". Gościem audycji Rozmowa PR24 był Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń