X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ewa Czaczkowska: ksiądz Jerzy Popiełuszko nie bał się mówić prawdy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 10:59
– Z jednej strony istnieje ogromny kult ks. Jerzego Popiełuszki, a z drugiej pamięć o nim się zmienia – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. Popiełuszko 8 lat temu, 6 czerwca 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym, został wyniesiony na ołtarze.
Audio
  • 6.06.18 Ewa Czaczkowska: Ks. Popiełuszko nie bał się mówić prawdy
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: domena publiczna

Ks. Jerzy Popiełuszko w 1980 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Tam związał się z „Solidarnością”, której został kapelanem. W stanie wojennym duchowny co miesiąc, w parafii pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, odprawiał Mszę z Ojczyznę. Przez to był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa, która prowadziła wymierzone w niego prowokacje.

– To był kapłan, który był dany na tamten czas, na czas „Solidarności” i stanu wojennego. To był kapłan, który nie bał się mówić prawdy. To przyciągało ludzi do niego, na Msze za Ojczyznę – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska.

Biografka ks. Popiełuszki, współautorka książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, podkreśliła, że pamięć o duchownym nadal jest żywa. – Na pewno o ks. Popiełuszce pamiętają ludzie, którzy żyli w latach 80. XX wieku, w czasie, kiedy odprawiał Msze za Ojczyznę, kiedy został on zamordowany – wskazywała. – Jeżeli jednak chodzi o młodsze pokolenia, ludzi urodzonych po 1989 roku, jest z tym gorzej – zaznaczyła.

Ks. Popiełuszko swoją ostatnią mszę odprawił 19 października 1984 roku w Bydgoszczy. W drodze powrotnej do Warszawy został zamordowany.

Skazani za zabójstwo księdza: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski opuścili już więzienia. Ich procesy, podobnie jak obejmujący w charakterze oskarżonych generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka (uniewinnieni w 1994 roku z zarzutu współsprawstwa), nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni.

Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/zz

-------------------------

Data emisji: 06.06.18

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o śledztwie IPN ws. śmierci ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 19:30
– Obecne śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone jest już 15 lat. Nie znam przypadku, by tak długo trwające postępowanie przyniosło rezultaty, doprowadziło do ustalenia faktycznej wersji zdarzeń i wskazania winnych– mówił w Kulisach Spraw dr Leszek Pietrzak. Historyk w Polskim Radiu 24 odniósł się do dochodzenia ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O sobie samych: ksiądz Jerzy Popiełuszko

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 17:00
W audycji porozmawiamy o księdzu Jerzym Popiełuszce, przede wszystkim o pytaniach i wątpliwościach związanych z jego śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – ikona naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 09:00
Życie i męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki wciąż budzą emocje. Kto właściwie wydał rozkaz o jego porwaniu i zamordowaniu? Skąd wątpliwości związane z datą jego śmierci? Ile osób było zamieszanych w jego uprowadzenie? Gośćmi audycji O sobie samych  byli dr Milena Kindziuk, autorka książek o Jerzym Popiełuszce i ks. prof. Józef Naumowicz, członek trybunału kanonizacyjnego ks. Popiełuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Ci wszyscy źli ludzie muszą zostać ukarani"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:26
Gościem Polskiego Radia 24 była Maria Dłużewska. Reżyserka mówiła o konieczności rzetelnego wyjaśnienia okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października – według oficjalnej wersji zdarzeń – minęła kolejna rocznica uprowadzenia i zabójstwa kapelana warszawskiej "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„33 lata mijają od zabójstwa ks. Popiełuszki, a opinia publiczna wciąż nie zna prawdy”

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 19:30
19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i zamordowany przez SB. Miał 37 lat. Został beatyfikowany w 2010 roku, jako męczennik za wiarę. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. O okolicznościach śmierci ks. Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor trzech książek o zabójstwie kapelana „Solidarności”.
rozwiń zwiń