X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Warszawa: sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:15
Poniedziałek to ostatni dzień wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, której tegorocznym gospodarzem jest Warszawa. W Polskim Radiu 24 spotkanie podsumowali eksperci ds. bezpieczeństwa – dr Tomasz Wójtowicz, a także dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Audio
  • 28.05.18 Kończy się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Komentarz dra Macieja Milczanowskiego
  • 28.05.18 Kończy się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Komentarz dra Tomasza Wójtowicza
  • Kończy się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Komentarz Artura Wróblewskiego
Uczestnicy sesji wiosennej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO pozują do zdjęcia w Sejmie
Uczestnicy sesji wiosennej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO pozują do zdjęcia w Sejmie Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreślali na naszej antenie eksperci, Zgromadzenie Parlamentarne NATO to ważne gremium. – ZP NATO to ciało autonomiczne wobec struktur Sojuszu, ale kreuje ono pewną wizję Paktu Północnoatlantyckiego. To, w jaki sposób w Polsce przedstawiono problemy związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, w najbliższych miesiącach będzie wpływać na zmiany w NATO – komentował dr Tomasz Wójtowicz. – Decyzje, które później są podpisywane przez przywódców państw na szczytach NATO, wypracowuje się właśnie na takich spotkaniach, jak sesje ZP NATO – dodawał dr Maciej Milczanowski.

Tomasz Wójtowicz, mówiąc w PR24 o wnioskach, jakie można wyciągnąć z kończącego się w poniedziałek spotkania, ocenił, że „w kwestii (…) rosyjskiej są one pozytywne”. – Uczestnicy spotkania podkreślili, że obecność NATO na wschodniej flance jest potrzebna, nie było głosów dotyczących ewentualnego wycofania wojsk Sojuszu – zauważył ekspert, dodając, że nie ma jednak jedności w NATO w kontekście porozumienia nuklearnego z Iranem, z którego wycofały się Stany Zjednoczone.

Dr Maciej Milczanowski zaznaczył z kolei, że wielkim kłopotem w kontekście funkcjonowania tego typu struktur, jak NATO czy ZP NATO, nie jest to, że poszczególne kraje nie zgadzają się ze sobą w niektórych kwestiach. – Rządy autorytarne szybciej podejmują decyzje, są one wykonywane bez mrugnięcia okiem. Schemat decyzyjny jest znacznie prostszy (…). Ale to nie znaczy, że mamy rezygnować z dotychczasowego modelu. Fakt, przez lata stwierdziliśmy, że nie demokracja nie jest idealna, ale wydaje się być najwłaściwsza – podkreślał dr Milczanowski.  

Zdaniem Macieja Milczanowskiego, podczas takich spotkań jak sesja ZP NATO, Polska musi brać czynny udział w kształtowaniu odpowiedzi na różnego rodzaju tematy, nie tylko te bezpośrednio nas dotyczące, czyli np. zagrożenie bezpieczeństwa w kontekście budowy Nord Stream 2. – Polska powinna dbać o własny interes. Bardzo ważne jednak jest to, żebyśmy mocno angażowali się we wszystkie problemy NATO. Jeżeli nasz głos będzie słyszalny w kwestii Korei Północnej czy zamieszania na Bliskim Wschodzie (…), będziemy bardziej wiarygodni niż w przypadku, gdybyśmy promowali tylko naszą agendę – tłumaczył ekspert z WSIiZ w Rzeszowie.

Więcej w rozmowach z ekspertami.

W Polskim Radiu 24 o warszawskiej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO mówił również Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Polskie Radio 24/zz

________________________

Data emisji: 28.05.18

Godzina emisji: 12.48; 13.06; 14.37


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 17:30
W Warszawie trwa wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Jak zauważył Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa), z punktu widzenia gospodarza - tego typu wydarzenia mają duże znaczenie, jednak Zgromadzenie, które obraduje w stolicy, to raczej ciało doradcze niż decyzyjne. Gościem Polskiego Radia 24 był również Piotr Falkowski z "Naszego Dziennika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaczenie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 22:00
W Warszawie trwa wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W sobotę parlamentarzyści w Sejmie rozmawiali w ramach Komisji Obywatelskiej Wymiaru Bezpieczeństwa na temat zagrożeń dla państw Sojuszu ze strony Rosji. W magazynie Północ-Południe komentarz Jakuba Palowskiego z Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO o bezpieczeństwie energetycznym

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 16:35
Polski Parlament jest gospodarzem Wiosennej Sesji ZP NATO. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i w 550. rocznicę Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, gmach przy Wiejskiej jest miejscem kluczowych rozmów na temat najpoważniejszych wyzwań dotyczących obronności. Podczas sesji rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym krajów Europy środkowowschodniej. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik - ekspert ds. energetyki z portalu Biznes Alert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 20:32
Spotkanie zakończy poniedziałkowa sesja plenarna. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 10:52
Wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz marszałków Sejmu i Senatu podczas poniedziałkowego posiedzenia plenarnego rozpoczęły ostatni dzień trwającego od piątku w Warszawie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Przemówienia polityków komentowali w Polskim Radiu 24 eksperci: dr Jacek Raubo z UAM w Poznaniu, dr Łukasz Tolak i dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń