X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jerzy Jachowicz o wyjaśnianiu okoliczności śmierci ks. Zycha: To moja najważniejsza sprawa

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 18:45
– Trudno wskazać jeden, najważniejszy w moim życiu materiał śledczy. Jednak gdybym miał to zrobić, byłaby to sprawa zabójstwa ks. Sylwestra Zycha – powiedział na naszej antenie obchodzący swoje 80. urodziny Jerzy Jachowicz, dziennikarz śledczy, publicysta i współpracownik Polskiego Radia 24.  
Audio
  • 15.05.18 Jerzy Jachowicz o wyjaśnianiu okoliczności śmierci ks. Zycha: To moja najważniejsza sprawa
Jerzy Jachowicz
Jerzy Jachowicz Foto: PR24

Ks. Sylwester Zych działał w opozycji antykomunistycznej. W latach 80. XX wieku trafił do więzienia – w związku z zabójstwem milicjanta, Zdzisława Karosa, zarzucono mu przynależność do organizacji zbrojnej. Funkcjonariusza, w stanie wojennym, zabili nastolatkowie, a ks. Zych przechowywał na plebanii skradzioną milicjantowi broń.

Po wyjściu z więzienia, ks. Sylwester Zych nadal był szykanowany przez władze. 11 lipca 1989 roku znaleziono go martwego. Według oficjalnej wersji, miał umrzeć po przedawkowaniu alkoholu. Tymczasem, jak podkreślała rodzina zmarłego, był on w zasadzie abstynentem.

– To była fałszywa wersja, którą lansowało ówczesne MSW. Mimo „Okrągłego Stołu”, służby nadal znajdowały się w rękach gen. Kiszczaka – mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Jachowicz. – To śledztwo było o tyle przełomowe, że było walką fałszu z prawdą. Z jednej strony mieliśmy wersję nieprawdziwą, wzbogaconą o fałszach świadków i wersję, która ja sam, przy pomocy części środowiska opozycyjnego, próbowałem przedstawić jako prawdziwą – dodawał dziennikarz.

Ostatecznie śmierć ks. Zycha, jak ujął to Jerzy Jachowicz, „pozostała w sferze tzw. nieznanych sprawców”.

Więcej – o ważnych momentach w życiu Jerzego Jachowicza – w całej rozmowie, której gospodarzem był Krzysztof Świątek.    

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 15.05.18

Godzina emisji: 18.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nielegałowie. "Matrioszki" jako narzędzie służb specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 20:36
Jerzy Kaczmarek był jednym z najsłynniejszych agentów wywiadu PRL-u. Przez niemal siedem lat szpiegował w Zachodnich Niemczech pod fałszywą tożsamością. O jego historii, mówił w audycji Kulisy Spraw historyk IPN, specjalista w zakresie historii polskiego wywiadu dr Władysław Bułhak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: śledztwo ws. "willi Kwaśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 19:59
Katowicka prokuratora analizuje przepływy finansowe na kontach współpracowników oraz znajomych rodziny byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Część zgromadzonych przed laty materiałów CBA w sprawie "willi Kwaśniewskich" teraz uznano na materiały dowodowe. W Polskim Radiu 24 w audycji Kulisy Spraw redaktor Jerzy Jachowicz rozmawiał o "majątku Kwaśniewskich" z Wojciechem Wybranowskim ("Do Rzeczy"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw. Czy adwokaci sparaliżują prace sądów?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 20:27
21 kwietnia Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyjęła uchwałę, w której wyrażony jest apel do mecenasów, by składali przed sądem wnioski o wyłączanie ze spraw sędziów mianowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. O tym czy wymiarowi sprawiedliwości grozi paraliż mówił w audycji Kulisy Spraw Maciej Marosz z „Gazety Polskiej Codziennie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patologie wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 20:17
- Niektóre osoby sprawują swoje funkcje i wykorzystują te funkcje do własnych prywatnych celów. Tu jest właśnie patologia wymiaru sprawiedliwości – powiedział w audycji Kulisy Spraw Maciej Lisowski z Fundacji Lex Nostra. Gość mówił także o swojej najnowszej książce pt. „Prawo i pięść”, która niebawem pojawi się w księgarniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brudne wspólnoty". Powiązania służb PRL z półświatkiem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 19:33
Gościem audycji Kulisy Spraw był dr Daniel Wicenty, współautor książki „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku”. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej na naszej antenie opowiadał o powiązaniach służb PRL ze światem przestępczym.
rozwiń zwiń