X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Węgry: Fidesz z większością konstytucyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 08:11
Rządzący na Węgrzech Fidesz odzyskał większość konstytucyjną w parlamencie. Po przeliczeniu niemal 99 procent głosów oddanych w niedzielnych wyborach, partia Viktora Orbana ma 133 na 199 deputowanych. W Polskim Radiu 24 m.in. o tym, co zwycięstwo Fideszu oznacza dla Polski, mówił Dominik Hejj, politolog.
Audio
  • 9.04.18 Węgry: Fidesz z większością konstytucyjną
Premier Viktor Orban wraz ze współpracownikami po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, Budapeszt, 9.04.2018
Premier Viktor Orban wraz ze współpracownikami po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, Budapeszt, 9.04.2018Foto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Jak wskazywał na naszej antenie ekspert, „zwycięstwo Viktora Orbana jest na rękę zarówno PiS jak i PO, która z Fideszem jest razem w jednej frakcji w Parlamencie Europejskim”. Gość PR24 zaznaczył przy tym, że dobre relacje między partią Orbana a rządzącym w Polsce ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego powinny być oparte na wzajemnych korzyściach.

– Polityka zagraniczna Węgier, polityka interesu narodowego, w wielu momentach stoi w sprzeczności z polskimi dążeniami – oceniał Dominik Hejj. – Różnego rodzaju gesty nie mogą przysłaniać konieczności krytycznego spojrzenia na obustronne stosunki. Przyjaźń powinna być oparta na prawdziwych filarach, wzajemnym zrozumieniu, a nie tak, jak mówił premier Węgier w styczniu, na akceptowaniu odmiennych stanowisk – dodawał politolog.

Premier Węgier Viktor Orban nazwał wygraną Fideszu w wyborach parlamentarnych „historycznym zwycięstwem”. Podziękował za poparcie wyborcom oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, którzy odwiedzili Budapeszt w piątek.

Wyniki wyborów spowodowały zmiany kadrowe w opozycji. Przewodniczący Jobbiku Gabor Vona zapowiedział, że zrezygnuje ze swojej funkcji. Ustępuje też kierownictwo Partii Socjalistycznej, która uzyskała najgorszy wynik od 1990 roku.

Więcej w rozmowie z Dominikiem Hejjem.

Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Data emisji: 9.04.18

Godzina emisji: 7.15


Czytaj także

Politolodzy o odsłonięciu pomnika smoleńskiego w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:03
W Budapeszcie odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. premierzy Polski i Węgier – Mateusz Morawiecki i Viktor Orban – a także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W Polskiego Radiu 24 komentarze politologów dra Andrzeja Anusza i Dominika Hejja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: ostatnie wiece przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 22:00
Węgierskie partie polityczne przekonywały w piątek swoich zwolenników na ostatnich wiecach wyborczych do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których spodziewane jest zwycięstwo koalicji rządzącej. O wyborach parlamentarnych na Węgrzech mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: Fidesz premiera Viktora Orbana faworytem wyborów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 20:00
– Kampania wyborcza była bardziej brutalna od tych z ubiegłych lat – ocenił politolog dr Dominik Hejj. W niedzielę 8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa jest rządząca od 2010 roku koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. O wydarzeniach poprzedzających głosowanie mówiliśmy w magazynie "Świat w Powiększeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 09:40
Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest ponad 8,2 mln osób. Węgrzy mogą udać się do ponad 10 tys. lokali wyborczych, które zostały otwarte o godz. 6.00 i będą czynne do 19.00. O tym, jak wyglądają pierwsze godziny wyborów mówił w PR24 Piotr Pogorzelski, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Węgry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory parlamentarne na Węgrzech. „Frekwencja robi duże wrażenie”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:30
Węgrzy licznie biorą udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, które przesądzą, czy Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) będzie rządzić przez trzecią z rzędu kadencję. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. O frekwencji, a także o kampanii i szansach Fideszu na zwycięstwo, mówili w Polskim Radiu 24 hugaryści prof. Maciej Szymanowski i Dominik Hejj, a także Jarosław Guzy - ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń