X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nadchodzą zmiany w ochronie danych osobowych: Od maja zyskujemy prawo do bycia zapomnianym  

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:41
25 maja wchodzą w życie nowe przepisy, które dostosowują polskie prawo do wymogów unijnych. O tym, co oznaczają te zmiany dla polskich obywateli, mówił gość Polskiego Radia 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Audio
  • 4.04.18 dr Maciej Kawecki: można być zaskoczonym jak nieprawdopodobna liczba informacji jest gromadzona na nasz temat
Dr Maciej Kawecki.
Dr Maciej Kawecki.Foto: PR24

Od 25 maja we wszystkich krajach UE zacznie obowiązywać ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych(RODO). W myśl nowych przepisów administratorzy danych będą w pełni za nie odpowiedzialni. Za ewentualny wyciek, nowe regulacje przewidują daleko idące konsekwencje, między innymi konieczność zawieszenia działalności. Każdy obywatel zyska też tak zwane prawo do zapomnienia, które polega na tym, że administrator będzie musiał na wniosek zainteresowanego usunąć wszystkie jego dane.

- Jako obywatele otrzymamy w tym czasie nowe uprawnienia i powinniśmy umieć z nich korzystać – podkreślił dr Maciej Kawecki.

Dużo mówi się też przy okazji o Facebooku i prawie do bycia zapomnianym. Dr Maciej Kawecki tłumaczył w Polskim Radiu 24 jak ważna może to być opcja. - Jeżeli wejdziemy w ustawienia Facebooka, możemy wówczas odznaczyć opcję „pobierz kopię danych z facebooka”. To może potrwać około jednego dnia, a po tym czasie dostaniemy na podanego maila paczę z danymi, które portal na nasz temat gromadził. Polecam wykonać taki zabieg, a wówczas będą Państwo absolutnie zaskoczeni nieprawdopodobną liczbą informacji zgromadzonych na nasz temat – wyjaśnił gość audycji. - Po 25 maja będziemy mogli wystąpić do różnych portali, wyszukiwarki Googla, pracodawcy z którym się rozstaliśmy, a nasze dane wciąż widnieją na jego stronie internetowej z żądaniem ich usunięcia – dodał dr Kawecki.

Jak informują eksperci GIODO, administratorzy będą musieli zweryfikować m.in. zgody osób, których dane przetwarzają i sprawdzić czy zachowują ważność pod rządami rozporządzenia, czy też trzeba będzie wystąpić o nowe. Dotyczy to np.: profilowania użytkowników portali społecznościowych, oceny zdolności kredytowej w bankach, zakupów w sklepach internetowych, a także przetwarzania danych biometrycznych klientów lub pracowników. Zgodnie z unijnym przepisami administratorzy danych powinni ocenić, czy użyte technologie i zakres danych nie rodzą ryzyka naruszenia praw i wolności osób.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/km

_____________________

Data emisji: 4.04.18

Godzina emisji: 11.15

 

 

Zobacz więcej na temat: GIODO dane osobowe prawo