O ks. Władysławie Gurgaczu – kapelanie Żołnierzy Wyklętych

2018-04-04, 10:16

O ks. Władysławie Gurgaczu – kapelanie Żołnierzy Wyklętych
Ksiądz Władysław Gurgacz. Foto: wikmedia.com

– Najważniejsza dla niego, co sam podkreślał w swoich listach, co zachowało się we wspomnieniach ludzi, była służba Bogu i człowiekowi (…) – mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Walusiak, twórca filmu „Gurgacz. Kapelan Wyklętych”. Reżyser na naszej antenie opowiadał o losach kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Posłuchaj

4.04.18 O ks. Władysławie Gurgaczu – kapelanie Żołnierzy Wyklętych
+
Dodaj do playlisty

Ks. Władysław Gurgacz, jezuita, w 1947 roku trafił do Krynicy w Małopolsce. – Tam głosił kazania antymarksistowskie. Nie podobało się to ówczesnej władzy – opowiadał Dariusz Walusiak, zauważając że komuniści w tym kontekście obawiali się wzniecenia buntu lokalnej społeczności. – Wtedy doszło do dwóch zamachów na życie księdza – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

W Krynicy ks. Gurgacz poznał Stanisława Pióro, komendanta antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na terenie ówczesnego woj. krakowskiego. W 1948 ks. Gurgacz został kapelanem organizacji, a w 1949 roku, po aresztowaniu części członków PPAN, oddał się w ręce bezpieki. Trafił do więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

– Bezpieka bardzo dużo wiedziała o działalności ks. Gurgacza i jego oddziału. Są relacje świadków, którzy mówili, że ksiądz był bity i katowany. Traktowany był jak większość członków polskiego podziemia niepodległościowego (…) – mówił Dariusz Walusiak.

14 września 1949, po procesie pokazowym, ks. Gurgacz został stracony. Zamordowano go strzałem w tył głowy.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR/zz

_________________

Data emisji: 4.04.18

Godzina emisji: 7.10


 

Polecane

Wróć do strony głównej