X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wołyń, którego nie ma, w książce Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 17:00
„Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło” - tak zaczyna się książka o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie. „Echo” to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Opowiadali o tym w Polskim Radiu 24 autorzy książki.
Audio
  • 2.04.18 Maksymilian i Magdalena Rigamonti o Wołyniu dzisiaj.
Echo to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti.
"Echo" to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Foto: materiały prasowe/Maksymilian Rigamonti

Maksymilian Rigamonti w ciągu pięciu ostatnich lat wracał Wołyniu kilkanaście razy. Przy robieniu fotografii zdecydował się na czarno-biały film i analogowy, stary średnioformatowy aparat, podobny do tych, którymi dokumentowano Rzeź Wołyńską.

Maksymilian fotografował miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu były polskie wsie, a w nich domy, szkoły, targi i kościoły. Magdalena Rigamonti rozmawiała z Ukraińcami, którzy pamiętają tamte wydarzenia, z ich dziećmi, wnukami, a także z ukraińskimi historykami i polskimi archeologami.

- O Wołyniu wszystko zostało już napisane, policzone, zlokalizowane. Tymczasem Wołynia nie możemy sobie wyobrazić, czasem też nie wiemy gdzie leży – podkreślił Maksymilian Rigamonti.

Jak wspominała z kolei Magdalena Rigamonti, w Wołyniu najdotkliwsza jest dziś wszechobecna pustka. - Nawet gdy trafia się do ukraińskich wsi i próbuje się rozmawiać z ludźmi to widać, że ta pustka ich wypełnia. Oni wiedzą co tam się stało. Niektórzy pamiętają, niektórzy tylko o tym słyszeli. Ta pustka wielkiej tragedii ich dotknęła, ziemia pamięta te wydarzenia, jest też pamięć genów, która przechodzi z pokolenia na pokolenie i jest przeogromna i rozchodzi się na cały Wołyń – mówiła Rigamonti.

Od lutego 1943 do lutego 1945 na terenie byłego województwa wołyńskiego II RP doszło do tzw. Rzezi Wołyńskiej - zbrodni dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich, przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, wobec mniejszości polskiej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 2.04.18

Godzina emisji: 16:27

Czytaj także

"Pamięć" – reportaż Edyty Poźniak

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 18:00
Urodził się w Hucisku Pieniackim, małym przysiółku Huty Pieniackiej. Dziś nieistniająca miejscowość to symbol rzezi wołyńskiej, podczas której jednego dnia zamordowano około 1200 osób. Wśród nich byli między innymi najbliżsi Stanisława Kowalskiego – 91-letniego Polaka, bohatera reportażu Edyty Poźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Rzeź wołyńska była zbrodnią sąsiedzką"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 09:08
W całym kraju organizowane są obchody upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przygotowano w Warszawie. Z historykami na temat rzezi wołyńskiej rozmawiał w Polskim Radiu 24 Witold Banach (IAR).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Ukraińcy o Rzezi Wołyńskiej nie wiedzą prawie nic”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 19:44
- Wiedza o Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie jest znikoma. Miejscowi, którzy mogli o niej wiedzieć w znacznym stopniu wyparli tę historię i nie przekazywali jej dalej. Ich dzieci i wnuki o tym od nich nie usłyszały – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy, autor książki Pokochać Ukrainę Jacek Łęski. Odniósł się w ten sposób do 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź wołyńska. Polsko-ukraiński spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:08
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o relacjach między Warszawą a Kijowem, w kontekście wspólnej, trudnej historii obu państw. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-ukraińskie ze zbrodnią wołyńską w tle

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 16:00
11 lipca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Wydarzenia z przeszłości, szczególnie zbrodnia wołyńska od lat są powodem napięcia w stosunkach polsko-ukraińskich. W audycji Spojrzenie na Wschód o relacjach między oboma krajami mówili Jan Malicki i Vitalij Portnikow z Polsko-Ukraińskiego Forum Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń