X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Węgrzy obchodzą 180. rocznicę Wiosny Ludów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:40
Dziś, 15 marca, Węgrzy obchodzą Święto Narodowe Węgier - rocznicę Wiosny Ludów 1848 roku. O obchodach 180. rocznicy tego wydarzenia na przestrzeni lat mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Dominik Hejj (kropka.hu). Obchody święta relacjonuje też w Polskim Radiu 24 nasza specjalna wysłanniczka Małgorzata Głogowska. 
Audio
  • 15.03.18 Dr Dominik Hejj o obchodach 180. rocznicy Wiosny Ludów na Węgrzech
  • 15.03.2018 Uroczystości z okazji Święta Narodowego Węgier. Relacja Małgorzaty Głogowskiej
Marsz Pokoju Budapeszt, Węgry, 15.03.2018
"Marsz Pokoju" Budapeszt, Węgry, 15.03.2018Foto: PAP/EPA/Sóki Tamás

Jak podkreślił dr Dominik Hejj, w 1848 roku miała miejsce na Węgrzech próba uniezależnienia się od Austrii. – Węgrzy domagali się wolności prasy, swojego parlamentu, swojej konstytucji, tego, by węgierscy żołnierze przysięgali na węgierską konstytucję i nie wyjeżdżali na „misje zagraniczne” – tłumaczył gość.

Dodał, że paradoksem jest fakt, że już 19 lat później doszło do powołania wspólnego państwa z Austriakami. - Sprzyjały temu niezwykłe losy historyczne. Dziś wielu historyków uważa, że nie było wówczas alternatywy – oznajmił dr Hejj.

Ekspert wyjaśnił, że święto obchodzone 15 marca „od zawsze kojarzone jest z prawicą”. – Obchody 15 marca jednoczyły Węgrów już za czasów „komuny” gdy ludzie wychodzili na ulice i manifestowali poczucie niepodległości już nie wobec Austrii, ale szeroko rozumianego Związku Radzieckiego. Niemniej potem to święto zostało przyporządkowane tylko do partii Fidesz – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 15.03.18

Godzina emisji: 13:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Peter Szijjarto: Węgry będą przeciwko sankcjom wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:30
– Prześladowania, jakim poddawana jest Polska przez Komisję Europejską, są kompletnie nieuzasadnione – powiedział Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. – W naszym języku również mamy powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki (…)” – dodawał polityk w TVP Info, odnosząc się do kwestii ewentualnego nałożenia sankcji na Warszawę w związku z uruchomieniem art. 7.1 unijnego traktatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgierski parlament popiera Polskę w sporze z KE. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:00
Węgierski parlament przyjął rezolucję „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”. Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski, wynikających z jej członkostwa w UE. W Debacie Dnia komentarz Adama Buły z „Polski The Times” i Antoniego Trzmiela z Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z budową Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 10:00
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, z którą rozmawiał między innymi o kwestiach związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Sprawę skomentowała w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: Parlament wspiera Polskę w sporze z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:26
– Głos węgierskiego parlamentu rozwiewa wątpliwości co do tego, jak zachowa się Viktor Orban – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Parlament w Budapeszcie przyjął rezolucję „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VI Wielki Wyjazd: Polacy wezmą udział w Marszu Pokoju na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:47
Do Budapesztu przyjechała grupa ponad 600 Polaków, którzy wezmą udział w czwartkowych obchodach węgierskiego święta narodowego - rocznicy Wiosny Ludów 1848 roku. Organizatorem VI Wielkiego Wyjazdu na Węgry są Kluby Gazety Polskiej. W Polskim Radiu 24 opowiedział o tym redaktor naczelny Gazety Tomasz Sakiewicz.
rozwiń zwiń