Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

2018-03-01, 11:50

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości
Witold Pilecki. Foto: Domena publiczna

– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.

Posłuchaj

1.03.18 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozmowa z Anną Szeląg
+
Dodaj do playlisty

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Anna Szeląg w Polskim Radiu 24 przypominała m.in. sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego, Niezłomnego skazanego na śmierć, zamordowanego w 1948 roku przez komunistyczne władze Polski.

– Rtm. Witold Pilecki to symbol. To postać, która utożsamiała wielkie bohaterstwo Polaka, który od początku walczył o wolność państwa polskiego. Brał on udział w wojnie z bolszewikami, w kampanii wrześniowej (…), przez całą wojnę działał w konspiracji, organizował ruch oporu w Auschwitz. Po II wojnie światowej nie spoczął, na własne życzenie wrócił do będącej pod okupacją sowiecką Polski – mówiła Anną Szeląg.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - czytaj więcej

Krzysztof Jabłonka z kolei podkreślał, że dzisiejsza, wolna Polska, powinna czerpać z tradycji II Rzeczpospolitej, z której właśnie wywodzili się Wyklęci. – Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości. Tak, jak potraktujemy 100-lecie niepodległości, tak potraktujemy tych, którzy byli Niezłomni – mówił historyk.

Jak wskazywał natomiast na naszej antenie dr Kazimierz Krajewski, w walkę z sowieckim okupantem, od 1944 roku, zaangażowanych było wielu ludzi. – Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – wyjaśniał gość PR24.

Więcej w rozmowach z historykami.

Polskie Radio 24/zz

___________________________

Data emisji: 1.03.18

Godzina emisji: 7.10; 10.15; 10.45


 

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej