Prezydent: „Przedwiośnie” Żeromskiego lekturą Narodowego Czytania w 2018

2018-02-28, 13:41

Prezydent: „Przedwiośnie” Żeromskiego lekturą Narodowego Czytania w 2018
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurowali akcję Narodowe Czytanie 2018, Warszawa, 28.02.2018. Foto: PAP/Radek Pietruszka

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku. „Wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto ją przypomnieć i przeczytać” - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. O wyborze „Przedwiośnia” na lekturę Narodowego Czytania w 2018 mówiła w Polskim Radiu 24 reporterka PR24 Małgorzata Głogowska.

Posłuchaj

28.02.2018 Małgorzata Głogowska: „Prezydent mówił dzisiaj o tym, że dzieło Żeromskiego jest istotne i stawia ważne pytania”
+
Dodaj do playlisty

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą brali udział w inauguracji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że Żeromski pisze w „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”. „Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź - w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój” – powiedział prezydent.

Małgorzata Głogowska informowała, że Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” zaplanowano na 8 września. – Prezydent mówił dzisiaj o tym, że dzieło Żeromskiego jest istotne i stawia ważne pytania – mówiła reporterka.

„Przedwiośnie” to powieść opublikowana w 1924 roku. Przedstawia historię Cezarego Baryki, urodzonego i wychowanego w Baku, który przyjeżdża do odrodzonej po zaborach i I wojnie światowej Polski. Stefan Żeromski buduje losy bohatera na tle najważniejszych wydarzeń w odradzającej się II Rzeczpospolitej.

Podczas inauguracji akcji Agata Kornhauser-Duda poinformowała także o powstaniu specjalnej antologii polskich utworów pomyślanej na stulecie niepodległości. Korpus „Antologii niepodległości” tworzą 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach - powieści, dramaty, poezje, pieśni, wspomnienia itd. - ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 13:14


Polecane

Wróć do strony głównej