Trwają obchody święta Żołnierzy Wyklętych

2018-02-27, 08:21

Trwają obchody święta Żołnierzy Wyklętych
Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych . Foto: PR24/AK

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Posłuchaj

27.02.2018 Jacek Pawłowicz: „Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za ich walkę, życie i ofiarę jaką ponieśli”
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Jacek Pawłowicz, oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaczynają się we wtorek. – Chcemy w ten sposób podziękować żołnierzom niezłomnym za ich walkę, życie i ofiarę jaką ponieśli. Muzeum Żołnierzy Wyklętych to miejsce, w którym będziemy pokazywać ich chwalę, ich zwycięstwo nad tym barbarzyńskim systemem komunistycznym, który tych najwspanialszych z najwspanialszych skazywał na śmierć i pogardę. Proszę pamiętać, że to polska młodzież upomniała się o Wyklętych. Młodzi ludzie potrzebują wzorców i symboli, do których będą nawiązywali swoim życiem. Takimi symbolami są bezkompromisowi Żołnierze Wyklęci, którzy powiedzieli, że nie idą na ugodę, bowiem najważniejsza jest wolna i niepodległa Polska bez zdrajców sowieckich. To jest wzór, którzy sobie młodzi Polacy wybrali – mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowili w 2011 roku parlament i prezydent Bronisław Komorowski „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 07:10


Polecane

Wróć do strony głównej