X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyprawa na K2: Denis Urubko zrezygnował z samotnego zdobywania szczytu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:00
Denis Urubko zrezygnował z udziału w narodowej wyprawie na K2. "Decyzja ta została zaakceptowana przez uczestników wyprawy, którzy nie widzieli dalszej możliwości współpracy z Denisem po jego samodzielnej próbie zdobycia wierzchołka" - napisano w komunikacie Programu Polski Himalaizm Zimowy. O tym, że Urubko zrezygnował z samotnego ataku na szczyt poinformował w Polskim Radiu 24 Michał Leksiński, rzecznik narodowej zimowej wyprawy na K2. Rezygnację zudziału w wyprawie Denisa Urubki skomentował w audycji Gorący Temat Jerzy Natkański, himalaista, prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
Audio
  • 26.02.18 Jerzy Natkański, himalaista, prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
  • 26.02.18 Michał Leksiński, rzecznik narodowej zimowej wyprawy na K2: Denis Urubko rozpoczął schodzenie
Średnia temperatura na K2 w zimie  to około -45-55C oraz wiatr o średniej prędkości 180 kmh (w porywach nawet 500 kmh)
Średnia temperatura na K2 w zimie to około -45/-55°C oraz wiatr o średniej prędkości 180 km/h (w porywach nawet 500 km/h)Foto: Wikimedia Commons

Rosyjski himalaista z polskim obywatelstwem bez wiedzy uczestników i kierownika narodowej wyprawy na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, w sobotę samotnie ruszył z bazy w stronę szczytu. Dziś dotarła informacja, że przerwał atak, prawdopodobnie z powodu złych warunków atmosferycznych, i wrócił do bazy. Jak mówił Michał Leksiński, rzecznik prasowy Polskiego Związku Alpinizmu, z informacji które posiada, Denis Urubko powrócił do bazy cały i bezpieczny. Próba ataku szczytu przez Denisa Urubkę była bardzo ryzykowana. Nie miał on łączności z bazą, nie zabrał ze sobą radiotelefonu.

Jak podkreślał Jerzy Natkański, to była sytuacja bezprecedensowa. – Pojechał tam cały team i wszystkie działania były uzgadniane. Takie wyjście nieuzgodnione z kierownikiem jest nie na miejscu. Denis Urubko zgodnie ze swoimi przekonaniami co do długości zimy opuszcza wyprawę. Denis postawił kolegów w dziwnej sytuacji, jego wybory nie były najtrafniejsze. Jego niezrozumiałe zachowania położyły się cieniem na dotychczasową współpracę – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Polska wyprawa miała na celu pierwsze w historii zimowe zdobycie K2. Jest to jedyny szczyt powyżej 8000 metrów, który był niezdobyty zimą. Jeden z jej uczestników, Denis Urubko, postanowił w weekend samodzielnie zaatakować szczyt. Bez wiedzy pozostałych uczestników opuścił bazę.

W licznych wywiadach kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, mówił że Urubko nie wziął ze sobą radia. Dodał również, że po dotarciu do pierwszego obozu nie chciał z nikim rozmawiać. Według teorii Urubko zima kończy się 28 lutego, a nie w drugiej połowie marca. To sprawiło, że chciał koniecznie zdobyć szczyt przed końcem miesiąca.

Polskie Radio 24, IAR/tb,dp

____________________

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 7:05


 

 

Zobacz więcej na temat: Himalaje k2 Denis Urubko

Czytaj także

Wyprawa na K2: Kolejny wypadek polskich himalaistów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:47
Podczas wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 w Karakorum złamania przedramienia doznał Rafał Fronia. Do urazu doprowadził spadający kamień. To nie pierwsza kontuzja polskiego himalaisty podczas trwającej wyprawy – Adam Bielecki w podobny sposób doznał złamania nosa. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Piotrem Pustelnikiem, prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Urubko samotnie atakuje K2. "Górę wzięła ambicja"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:15
Himalaista Denis Urubko, bez poinformowania kierownictwa narodowej wyprawy, wyruszył z bazy na K2. Chce wejść na szczyt jeszcze w tym miesiącu. O samodzielnym ataku K2 Denisa Urubki mówili w Polskim Radiu 24 Marek Arcimowicz, fotograf "National Geographic" i miłośnik gór oraz Michał Leksiński, rzecznik prasowy wyprawy na K2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Urubko samotnie wspina się na K2. "Ma 5-10 procent szans na samotne osiągnięcie celu"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 11:45
Na K2 trwa samotny atak szczytowy Denisa Urubko. Kazach z polskim obywatelstwem bez wiedzy uczestników i kierownika narodowej wyprawy wyłamał się z ekspedycji i w sobotę samotnie ruszył z bazy w stronę szczytu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Urubko samotnie atakuje K2. "Jego decyzja nie jest dobrze przyjmowana w zespole"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 19:01
 - Nie mamy kontaktu z Denisem Urubką, który odmówił wzięcia ze sobą radiotelefonu - poinformował Janusz Majer kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2. Himalaista Denis Urubko w sobotę po śniadaniu, bez poinformowania uczestników wyprawy, rozpoczął próbę ataku szczytowego.
rozwiń zwiń