X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Denis Urubko samotnie wspina się na K2. "Ma 5-10 procent szans na samotne osiągnięcie celu"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 11:45
Na K2 trwa samotny atak szczytowy Denisa Urubko. Kazach z polskim obywatelstwem bez wiedzy uczestników i kierownika narodowej wyprawy wyłamał się z ekspedycji i w sobotę samotnie ruszył z bazy w stronę szczytu. 
Audio
  • 25.02 Krzysztof Wielicki o samotnym ataku szczytowym Denisa Urubko (IAR)
  • 24.02.18 Michał Leksiński: Jesteśmy zaskoczeni decyzją Denisa [nagranie z 24.02]
Denis Urubko w bazie pod K2
Denis Urubko w bazie pod K2Foto: screen/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook

- Nie mogliśmy powstrzymać Denisa - tak w rozmowie z Polskim Radiem wydarzenia pod ośmiotysięcznikiem skomentował kierownik wyprawy. Krzysztof Wielicki zapewnił również, że wcześniej ekipa starała się odwieść Denisa Urubkę od decyzji, ten jednak - niezauważony - opuścił obóz.

Jak zaznaczył, z himalaistą nie ma kontaktu. Prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne. We wtorek ma zapanować całkowite zachmurzenie, któremu towarzyszyć będzie wiatr i opady śniegu. Według Krzysztofa Wielickiego Urubko ma 5-10 procent szans na samotne osiągnięcie celu.

Z obserwacji z bazy wynika, że ostatnią noc spędził na wysokości około 6 tysięcy metrów i w niedzielę ruszył wyżej - mówi szef Programu Polski Himalaizm Zimowy. Zdaniem Janusza Majera Denis Urubko może w niedzielę dojść do namiotu numer trzy, w którym kilka dni temu nocował razem z Adamem Bieleckim, na wysokości 7200 metrów.

Tymczasem do położonego niżej namiotu numer dwa zamierzają dzisiaj dotrzeć Marek Chmielarski i Artur Małek. W razie powodzenia, w poniedziałek mają szansę dotrzeć do namiotu na wysokości 7200 i sprawdzić czy jest w nim obecny Denis Urubko.

W górze nie ma zbyt dobrze wyposażonych obozów, Denis Urubko częściowo będzie musiał się wspinać po starych linach poręczowych. Według zasad, które przyjął himalaista, zima w górach wysokich trwa od grudnia do końca lutego. Stąd samotna próba przed końcem miesiąca.

WYprawa na K2

Z końcem grudnia pod wodzą Wielickiego do Karakorum wyruszyli: Bedrejczuk, Adam Bielecki, Jarosław Botor (ratownik medyczny), Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb, Kaczkan, Małek, Piotr Snopczyński (kierownik bazy), Piotr Tomala, Dariusz Załuski (filmowiec) i Denis Urubko. Na miejscu dołączyło do nich czterech bardzo dobrych - jak ocenił Wielicki - pakistańskich wspinaczy.

Z początkiem lutego z powodów rodzinnych do kraju musiał wrócić Botor, a dwa tygodnie po nim Fronia, u którego doszło do pęknięcia przedramienia w wyniku uderzenia samoistnie spadającym kamieniem w trakcie podchodzenia do obozu pierwszego na 5900 m drogą Basków. Nieco wcześniej w podobny sposób urazu twarzy doznał podczas wspinaczki do "jedynki" Bielecki, który po kilkudniowej przerwie powrócił do działalności górskiej.

Po tych wypadkach Wielicki podjął decyzję o przeniesieniu działalności górskiej na klasyczną drogę pierwszych zdobywców przez tzw. Żebro Abruzzi.

K2 było atakowane zimą w ogóle tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 m.

Polskie Radio 24,IAR,PAP

Czytaj także

Wyprawy w najwyższe góry

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 20:45
Polscy himalaiści mają na swoim koncie wiele sukcesów. Większość ośmiotysięczników po raz pierwszy zimą zdobyli właśnie wspinacze znad Wisły. Jeszcze tylko dwa szczyty Karakorum i Himalajów pozostały niezdobyte zimą – K2 i Nanga Parbat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2. Dotknąć nieba

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 22:04
W Magazynie Sportowym Polskiego Radia 24, himalaistka i reżyserka Eliza Kubarska opowiadała o swoim filmie dokumentalnym „K2. Dotknąć nieba”. – Pomysł na film dojrzewał bardzo długo – mówiła gość audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ruszają na wyprawę na K2

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 11:03
W piątek po południu polscy himalaiści wylecą z Warszawy do Pakistanu, by wejść na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Będzie to okazja do zamknięcia zimowej eksploracji Himalajów, którą Polacy rozpoczęli od zdobycia Mount Everestu w 1980 roku. O wyprawie mówił reporter Polskiego Radia Paweł Pawlica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tomek na zawsze pozostanie zapisany w historię Nanga Parbat i świata"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 17:57
Polscy himalaiści biorący udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat sprowadzili Elisabeth Revol do obozu pierwszego na wysokości 4850 metrów - poinformował rzecznik Polskiego Związku Alpinizmu Michał Leksiński. Stamtąd zabrały ich helikoptery. Pogoda uniemożliwia ratownikom wyjście po Tomasza Mackiewicza. Został na wysokości 7200 metrów. - Udało sie niemożliwe. Razem z Elizabeth Revol i Denisem Urubko u podstawy ściany Diamir. Jestem zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Dziękuje za wszystkie ciepłe słowa. Przykro mi, ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi - napisał Adam Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Botor, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat, wrócił do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 21:30
Jeden z uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat i wyprawy na K2 Jarosław Botor powrócił do Polski. Na lotnisku Chopina w Warszawie zostawił powitany między innymi przez Ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Lévy, który podziękował alpiniście za uratowanie francuski Elizabeth Revol. Jarosław Bator, w rozmowie z Dawidem Grygorcewiczem, podzielił się tym, co przeżył w ciągu ostatnich dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa na K2: Kolejny wypadek polskich himalaistów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:47
Podczas wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 w Karakorum złamania przedramienia doznał Rafał Fronia. Do urazu doprowadził spadający kamień. To nie pierwsza kontuzja polskiego himalaisty podczas trwającej wyprawy – Adam Bielecki w podobny sposób doznał złamania nosa. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Piotrem Pustelnikiem, prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Urubko samotnie atakuje K2. "Górę wzięła ambicja"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:15
Himalaista Denis Urubko, bez poinformowania kierownictwa narodowej wyprawy, wyruszył z bazy na K2. Chce wejść na szczyt jeszcze w tym miesiącu. O samodzielnym ataku K2 Denisa Urubki mówili w Polskim Radiu 24 Marek Arcimowicz, fotograf "National Geographic" i miłośnik gór oraz Michał Leksiński, rzecznik prasowy wyprawy na K2.
rozwiń zwiń