X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Denis Urubko samotnie atakuje K2. "Górę wzięła ambicja"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:15
Himalaista Denis Urubko, bez poinformowania kierownictwa narodowej wyprawy, wyruszył z bazy na K2. Chce wejść na szczyt jeszcze w tym miesiącu. O samodzielnym ataku K2 Denisa Urubki mówili w Polskim Radiu 24 Marek Arcimowicz, fotograf "National Geographic" i miłośnik gór oraz Michał Leksiński, rzecznik prasowy wyprawy na K2.
Audio
  • 24.02.2018 Marek Arcimowicz: „Jeśli coś Denisowi się stanie, to winą zostaną obciążeni organizatorzy projektu”.
  • 24.02.18 Michał Leksiński: Jesteśmy zaskoczeni decyzją Denisa [nagranie z 24.02]
Denis Urubko
Denis UrubkoFoto: Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook

Zdaniem Marka Arcimowicza decyzja Urubki na pewno nie podoba się wielu osobom. – Denis jest członkiem wyprawy, więc wyprawa powinna zabezpieczyć jego wejście. Jednak jak się bierze udział w projekcie zbiorowym, to trzeba się godzić na warunki jakie ten projekt stawia. Na pewno trzeba za Denisa trzymać kciuki, należy on do światowej czołówki wspinaczy. Można powiedzieć, że to nasz człowiek. Decyzja Denisa Urubki jest ryzykowna, nie tylko jeśli chodzi o jego życie, ale i cały projekt. Jeśli coś mu się stanie, to winą zostaną obciążeni organizatorzy – mówił gość Polskiego Radia 24.

Arcimowicz przypomniał, że wyprawa na K2 to ogromny, grupowy wysiłek. – Denis uważa, że zima w Karakorum kończy się z końcem lutego. Drugi powód samotnego ataku to ambicje sportowe, które wzięły górę. Trudno mówić, że to szaleństwo, ponieważ szef tej wyprawy Krzysztof Wielicki w zasadzie wbiegł na szczyt Broad Peak. Takie rzeczy się zdarzają i nie są obce naszym wspinaczom. Jest to jednak wyprawa narodowa i trzeba respektować pewne zasady – powiedział Arcimowicz.

Michał Leksiński, rzecznik prasowy wyprawy na K2, przyznał, że decyzja Denisa Urubki była dużym zaskoczeniem dla pozostałych członków ekipy, która stara się zdobyć szczyt, tym bardziej, że prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne.

– Na ten moment warunki są bardzo ciężkie. Denis wyruszył nie informując ani kierownictwa, ani kolegów. Spowodował tym samym rozpad zespołu, jaki tworzył z Adamem Bieleckim i który był brany pod uwagę przy ataku szczytowym na K2. Jego decyzja ma wpływ na dalsze zarządzanie wyprawą i jej dalszą logistykę – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

Denis Urubko jest utytułowanym i doświadczonym himalaistą. Michał Leksiński ma nadzieję, że posiadana przez niego wiedza pozwoli mu na realną ocenę warunków pogodowych, z którymi będzie musiał się zmierzyć.

– Najważniejsze, by nie narażał zdrowia i życia swojego, a także pozostałych członków wyprawy. Jesteśmy przygotowani na to, by ewentualnie pośpieszyć z pomocą Denisowi. Jednak liczymy na to, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Jego zaletą jest to, że posiada dobrą aklimatyzację na dużych wysokościach, a także jest silnym i bardzo wytrzymałym himalaistą, co niejednokrotnie udowadniał. Największym przeciwnikiem będzie dla niego pogoda – dodał.

K2 było atakowane zimą tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Krzysztof Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 metrów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 16:06, 18:06


Czytaj także

Pechowa 13-stka polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 10:26
Rok 2013 był tragiczny dla polskiego himalaizmu. Broad Peak, Gaszerbrum I – tam zginęli polscy alpiniści. Jednak łzy już otarte i na nowy rok 2014 planowane są nowe wyzywania wspinaczkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawy w najwyższe góry

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 20:45
Polscy himalaiści mają na swoim koncie wiele sukcesów. Większość ośmiotysięczników po raz pierwszy zimą zdobyli właśnie wspinacze znad Wisły. Jeszcze tylko dwa szczyty Karakorum i Himalajów pozostały niezdobyte zimą – K2 i Nanga Parbat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bargiel: zjazd z K2 to największe wyzwanie, jeśli chodzi o narciarstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:55
Andrzej Bargiel to trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, trzeci w klasyfikacji generalnej pucharu świata, uczestnik K2 Ski Challenge - próby zjazdu na nartach z wierzchołka tego ośmiotysięcznika do podstawy szczytu. Andrzej Bargiel mówił o swoich sportowych dokonaniach w audycji Magazyn Sportowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ruszają na wyprawę na K2

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 11:03
W piątek po południu polscy himalaiści wylecą z Warszawy do Pakistanu, by wejść na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Będzie to okazja do zamknięcia zimowej eksploracji Himalajów, którą Polacy rozpoczęli od zdobycia Mount Everestu w 1980 roku. O wyprawie mówił reporter Polskiego Radia Paweł Pawlica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa na K2: Kolejny wypadek polskich himalaistów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:47
Podczas wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 w Karakorum złamania przedramienia doznał Rafał Fronia. Do urazu doprowadził spadający kamień. To nie pierwsza kontuzja polskiego himalaisty podczas trwającej wyprawy – Adam Bielecki w podobny sposób doznał złamania nosa. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Piotrem Pustelnikiem, prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co się narażać?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:01
Nie milkną jeszcze echa wyprawy ratunkowej polskich himalaistów na Nanga Parbat. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz szli na szczyt i próbowali z niego zejść, bo wierzyli w swoje marzenia, oddali się tez życiowej pasji. Wielu pytało wtedy po co się narażać i gdzie w tym wszystkim jest rozsądek? O strachu, odwadze i realizacji swoich celów mówili w audycji Interakcje: Katarzyna Kucewicz, psycholog i Paweł Kubalski z Polskiego Klubu Górskiego.
rozwiń zwiń