X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polak uwięziony na Nanga Parbat. Ratownicy są już na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 13:30
Helikopter z polską ekipą ratunkową dotarł pod Nanga Parbat. Rozpoczyna się akcja górska. Mniej więcej za pół godziny nad Nanga Parbat zajdzie słońce, co bardzo utrudni operację. O przebiegu akcji ratunkowej informujemy w Polskim Radiu 24. 
Audio
  • 27.01.2018 Na pomoc uwięzionym na szczycie wyruszyli: Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala - mówi Polskiemu Radiu w rozmowie przez telefon satelitarny Marcin Kaczkan - uczestnik wyprawy na K2.
  • Kierownik wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki powiedział Polskiemu Radiu, że od wczoraj uczestnicy narodowej ekspedycji na K2 są gotowi, aby przystąpić do akcji ratunkowej. (IAR)
  • 26.01.2018 Jerzy Natkański (prezes Fundacji Jerzego Kukuczki) o akcji ratunkowej na Nanga Parbat [rozmowa z piątku z godz. 21:45]
  • 29.01.2018 Archiwalna rozmowa Tomasza Gorazdowskiego z Tomkiem Mackiewiczem o wyprawach na Nanga Parbat (2017)
Nanga Parbat
Nanga ParbatFoto: Muhammad Ashar/Wikipedia/ Creative Commons 3.0

Ekipa wylądowała prawdopodobnie na wysokości 4850 m, w pobliżu obozu pierwszego na Nanga Parbat - przekazał PAP kierownik narodowej wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki. 

- Nie znam szczegółów, bowiem nie dzwonię do chłopaków, aby im nie przeszkadzać w akcji. To oni mają się z nami kontaktować. Na razie wiem tyle, że raczej wylądowali powyżej bazy. Teraz zapada zmrok, a według prognoz, pogoda ma się pogarszać - powiedział Wielicki.

Pakistan Mountain News podaje, że do czteroosobowej naszych himalaistów dołączył lekarz, specjalizujący się w niesieniu pomocy poszkodowanym w wysokich górach. W skład ekipy ratunkowej wchodzą: Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Deklarują, że są gotowi podjąć akcję natychmiast po wylądowaniu mimo kończącego się dnia, by jak najszybciej dotrzeć do uwięzionych na zboczach Nanga Parbat Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol.

Ponieważ śmigłowce nie mogą latać powyżej 4 tysięcy metrów ratowników czeka długa wspinaczka. Szef wyprawy na K2 ocenia, że w normalnych warunkach potrwałaby co najmniej półtora dnia. W niedzielę w rejonie szczytu Nangi spodziewane jest pogorszenie pogody i śnieżyca. 

Dziś przed południem Elisabeth Revol wysłała SMS do rodziny. Informuje, że wciąż jest się na wysokości 6700 metrów gdzie spędziła ostatnią noc. Ma odmrożone palce stóp. Polak, z którym rozdzieliła się ponad dobę temu, jest w namiocie, kilkaset metrów wyżej. Nie ma z nim kontaktu. Prawdopodobnie cierpi na ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową.

Tomasz Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, podejmując próbę ataku w stylu alpejskim, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach. 

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. "Naga Góra" (8126 m) była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia na Nanga Parbat dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon. (PAP

Polskie Radio 24, IAR, PAP

Czytaj także

Pakistański himalaizm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 18:34
►Czy Pakistan jest krajem, w którym warto uprawiać himalaizm? Co takiego stało się w tym kraju, iż ryzyko uprawiania tego sportu wykracza daleko poza ryzyko związane z himalajską wspinaczką? W PR24 o sytuacji w pakistańskich Himalajach rozmawiał Włodek Kierus, uczestnik wyprawy na Nanga Parbat, przerwanej brutalnym atakiem terrorystycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pechowa 13-stka polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 10:26
Rok 2013 był tragiczny dla polskiego himalaizmu. Broad Peak, Gaszerbrum I – tam zginęli polscy alpiniści. Jednak łzy już otarte i na nowy rok 2014 planowane są nowe wyzywania wspinaczkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawy w najwyższe góry

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 20:45
Polscy himalaiści mają na swoim koncie wiele sukcesów. Większość ośmiotysięczników po raz pierwszy zimą zdobyli właśnie wspinacze znad Wisły. Jeszcze tylko dwa szczyty Karakorum i Himalajów pozostały niezdobyte zimą – K2 i Nanga Parbat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak i Francuzka uwięzieni pod Nanga Parbat. "Jestem dobrej myśli"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 22:00
Polscy himalaiści są gotowi do akcji ratunkowej na Nanga Parbat - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Krzysztof Wielicki, kierownik narodowej wyprawy na K2. To właśnie czterech uczestników tej ekspedycji wyruszy jutro rano dwoma śmigłowcami pod Nanga Parbat, gdzie pomocy potrzebuje polsko-francuski duet himalaistów. Pod kopułą szczytową utknęli Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz.  W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jerzym Natkańskim. Pprezesem Fundacji Jerzego Kukuczki mówi "jestem dobrej myśli". 
rozwiń zwiń