X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przesłuchanie b. szefa CBA. "W sprawie Amber Gold Biuro zrobiło, co mogło"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:02
CBA zrobiło, co mogło w sprawie Amber Gold, co leżało w naszych kompetencjach - oświadczył b. szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik w środę przed komisją śledczą. W trakcie przesłuchania Jarosław Krajewski (PiS) pytał świadka m.in. o to, od kiedy miał informacje na temat Amber Gold. Posiedzenie komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Audio
  • 24.01.2018 Afera Amber Gold. Przesłuchanie b. szefa CBA Pawła Wojtunika cz. 1 (10:00 - 10:27)
  • 24.01.2018 Afera Amber Gold. Przesłuchanie b. szefa CBA Pawła Wojtunika cz. 2 (10:35 - 12:15)
  • 24.01.2018 Afera Amber Gold. Przesłuchanie b. szefa CBA Pawła Wojtunika cz. 3 (12:42 - 15:00)
  • 24.01.2018 Afera Amber Gold. Przesłuchanie b. szefa CBA Pawła Wojtunika. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24
  • 24.01.2018 Amber Gold: przesłuchanie byłego szefa CBA i dyrektora gdańskiego oddziału. Zapowiedź Dawida Grygorcewicza (IAR)
Były szef CBA Paweł Wojtunik zeznaje podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold,, Warszawa, 24.01.2018
Były szef CBA Paweł Wojtunik zeznaje podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold,, Warszawa, 24.01.2018Foto: PAP/Marcin Obara

- Nie pamiętam dokładnie, ale niewątpliwie pierwsze informacje o nielegalnym, przestępczym charakterze tego procederu były związane z pierwszymi działaniami analitycznymi podjętymi przez departament analiz w maju 2012  - zeznał Wojtunik.


Polityk PiS wskazywał, że wcześniej pojawiał się szereg m.in. artykułów prasowych dotyczących charakteru tej spółki. - Możliwe, że słyszałem. Oczywiście jak każdy obywatel pewnie czytałem lub docierały do mnie różne informacje medialne na różne tematy - odparł świadek. 

Krajewski, kontynuując ten wątek, stwierdził, że CBA wiedziało co najmniej od czerwca 2012 r. o charakterze spółki Amber Gold i o tym, że jej szef Marcina P. był wcześniej wielokrotnie karany. - Dlaczego wówczas nie podjęto, czy pan nie podjął decyzji, by interweniować w sprawie wprowadzenia przepisów, które były sygnalizowane dwa lata wcześniej przez funkcjonariuszy CBA? Dlaczego państwo po raz kolejny nie podjęliście czynności, które zmierzałyby do zlikwidowania luki prawnej? - pytał poseł PiS. - Ponieważ podjęliśmy ją wcześniej - odpowiedział Wojtunik.

Krajewski wskazał, że kilka miesięcy po wybuchu afery Amber Gold dokonano zmian w przepisach dotyczących tej luki. Pytał jednocześnie, czy świadek wie, kto blokował zlikwidowanie tej luki. 

- Nie posiadałem informacji, aby ktokolwiek blokował i w jakim zakresie - odpowiedział Wojtunik.

Chodzi o rekomendacje CBA z 2010 r. dotyczące zmian w prawie tak, by członków władz spółek weryfikować pod kątem wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym - czy byli karani. Wcześniej, zeznając przed komisją, Wojtunik przyznał, że tego typu rozwiązanie utrudniłoby skazanym prowadzenie działalności przestępczej.

Krajewski pytał też świadka o to, czy w czerwcu 2012 r., po uzyskaniu informacji, że Marcin P. był karany, CBA wystąpiło do sądu rejestrowego o wykreślenie P. z funkcji prezesa Amber Gold i innych spółek z grupy Amber Gold.

- Nie pamiętam tego, aby taki fakt miał miejsce. Podkreślam, że nie podejmuję się tego typu działań w trakcie sprawy operacyjnej - odpowiedział Wojtunik.
- Nie pamiętam przypadków, aby podejmowano tego typu inicjatywy, informowano organy zewnętrzne w trakcie trwania analiz - dodał.

- To bzdura panie ministrze, dlatego, że każdy organ i instytucja publiczna jest zobowiązana do tego, że jeśli ustaliła fakt łamania prawa przez Marcina P., to jest zobowiązana (...) do informowania - w tym przypadku sądu rejestrowego - że Marcin P. łamie art. 18 Kodeksu spółek handlowych - ripostował Krajewski. - Pytam, jakie były przyczyny niepoinformowania sądu rejestrowego przez CBA? - kontynuował. - Nie wiem, jakie były przyczyny. Należy o to pytać dyrektora departamentu analiz i funkcjonariuszy realizujących tę sprawę - odpowiedział Wojtunik.

Krajewski podkreślił: "Nie ma żadnych dokumentów, mimo wiedzy, którą państwo powzięliście, żebyście podjęli jakiekolwiek działania, by skrócić działalność Amber Gold o co najmniej dwa miesiące".  - CBA zrobiło, co mogło w sprawie Amber Gold, co leżało w naszych kompetencjach - oświadczył Wojtunik.

Odpowiadając na kolejne pytania, świadek stwierdził też, że nie pamięta, co zrobił personalnie w sprawie Amber Gold, i że "raczej nie byłem na bieżąco informowany na temat ustaleń raportu" dotyczącego tej spółki.

W trakcie przesłuchania świadek poinformował też, że nie pamięta, od kiedy dysponował informacją, że w sprawie Amber Gold czynności prowadzi też prokuratura. Nie pamiętał również, by Komisja Nadzoru Finansowego o swoich podejrzenia wobec Amber Gold informowała CBA.


Polskie Radio 24, PAP

Czytaj także

Kolejne przesłuchanie Marcina P. "Krążymy wokół czegoś, co było podejrzewane"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 08:53
W środę sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha po raz drugi byłego szefa gdańskiej piramidy finansowej Marcina P. O przesłuchaniu mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący komisji Marek Suski. Przesłuchanie Marcina P. będzie transmitowane w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin P.: mogę stwierdzić, że nad Amber Gold był parasol ochronny

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 15:00
W Sądzie Okręgowym w Warszawie sejmowa komisja ds. Amber Gold ponownie przesłuchała Marcina P., byłego szefa tej piramidy finansowej. Po zakończeniu przesłuchania przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) zapowiedziała złożenie przez komisję śledcza do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez BGŻ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Małgorzata Wassermann: nie mam wątpliwości, że Marcin P. jest człowiekiem „podstawionym”

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 22:00
„Po roku przesłuchań nie mam wątpliwości, że Marcin P. jest człowiekiem wymyślonym, podstawionym, prowadzonym przez trzy lata działalności i chronionym do końca” - powiedziała we wtorek szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) po przesłuchaniu b. szefa Amber Gold. O dzisiejszym przesłuchaniu przed komisją ds. Amber Gold mówiła w audycji Północ-Południe Marzena Nykiel (redaktor naczelna portalu wPolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Sylwester Latkowski: według źródła "Tygrys" i Marius Olech stoją za OLT i Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 14:30
Według źródła dziennikarzy to Jan P., pseudonim "Tygrys" i biznesmen Marius Olech stoją za powstaniem OLT i Amber Gold - wynika z zeznań Sylwestra Latkowskiego składanych w środę przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Posiedzenie komisji transmitujemy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policjanci przed komisją śledczą. "Nie zgłaszano mi problemów z dochodzeniem ws. Amber Gold"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:10
Nie zgłaszano mi problemów z dochodzeniem ws. Amber Gold i trudności we współpracy z prokuraturą w związku z tą sprawą - mówił przed komisją śledczą ds. Amber Gold b. komendant miejski policji w Gdańsku Zbigniew Pakuła. Dodał, że gdyby miał taki sygnał, to zareagowałby. Polskie Radio 24 transmitowało jego przesłuchanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold przesłuchała Michała Deskura. "Dla mnie priorytetem wtedy było zabezpieczenie Euro"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:15
- W maju 2012 r. moim priorytetem było zabezpieczenie Euro2012 - zeznał w środę przed komisją śledczą b. wiceszef MSW Michał Deskur. Dodał, że nie pamięta, że zapoznawał się z notatka ABW dotyczącą Amber Gold. Deskur podkreślił, że wiceszefem MSW został w styczniu 2012 r. i tę funkcję pełnił przez 14 miesięcy, a jego podstawowym zadaniem był nadzór nad pracą policji. Polskie Radio 24 transmitowało jego przesłuchanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rzymkowski: słyszałem, że są ludzie, którzy życzą mi śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 21:27
– Jako poseł nie czuję się w pełni bezpieczny. Powodem są wiedza, którą posiadam i sytuacje, jakie mnie spotkały. Chciałbym, aby poczucie mojego bezpieczeństwa było wyższe – powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 oraz wiceszef komisji śledczej ds. Amber Gold. W audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o bezpieczeństwie polskich posłów oraz o poziomie ich ochrony ze strony służb państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: poseł Rzymkowski zadaje właściwe pytania. To niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 17:51
– Wszyscy posłowie, którzy angażują się w wyjaśnianie niewyjaśnionych dotychczas afer, powinni mieć dodatkowa ochronę – mówił w Polskim Radiu 24 płk Piotr Wroński, były oficer służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed posiedzeniem komisji ds. Amber Gold. Rozmowa z Markiem Suskim

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 23:55
– Rola służb w aferze Amber Gold jest nierozpoznana. Ale jakaś jest – mówił w Rozmowie PR24 Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego, były członek sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W środę posłowie przesłuchają m.in. Pawła Wojutnika, byłego szefa CBA.
rozwiń zwiń