X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polak pomógł zdemaskować siatkę radzieckich szpiegów w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 17:24
Ujawnione niedawno dokumenty brytyjskiego kontrwywiadu opisują wykrycie w latach 60-tych wielkiej siatki sowieckich „śpiochów” albo „nielegałów” w Wielkiej Brytanii i USA. „Kluczową w tym rolę odegrał Michał Goleniewski, który w polskich służbach pracował dla CIA” - pisze dla POLITICO Calder Walton. O ujawnionych dokumentach brytyjskiego kontrwywiadu mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 07.01.2018 Witold Bagieński: siatka z Portland była stosunkowo nieduża, wszyscy szpiedzy dostali dość wysokie wyroki
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/zinetv/CC BY-NC-ND 2.0

Zdaniem Witolda Bagieńskiego ujawnione dokumenty dotyczą głośnej sprawy z zimnej wojny. – Te dokumenty dotyczą siatki z Portland, to jedna z najbardziej znanych historii szpiegowskich w Wielkiej Brytanii. Ta historia wydarzyła się w latach 1960-61 za sprawą informacji, które Amerykanom przekazał Michał Goleniewski, wysoki rangą oficer kontrwywiadu wojskowego. Specjalizował się w wywiadzie technologicznym. W 1958 roku skontaktował się z amerykańskimi służbami i zaczął im przekazywać poufne informacje. Jego doniesienia pozwalały zidentyfikować szpiegów KGB i GRU – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według historyka zdemaskować szpiegów nie jest łatwo. – Siatka z Portland była stosunkowo nieduża, wszyscy szpiedzy dostali dość wysokie wyroki. Gdy ta sprawa stała się głośna w prasie powstała książka na ten temat. By zdemaskować tych szpiegów posłużono się technologią – nasłuchami radiowymi, podrabianiem bloczków szyfrowych. Szpieg kontaktuje się z oficerami z placówek dyplomatycznych. „Nielegałowie” nie mają kontaktu z taką placówkom, wykrycie ich jest ciężkie, zazwyczaj następuje po przeciekach – mówił Bagieński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Data emisji: 07.01.2018

Godzina emisji: 16:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komórki na podsłuchu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:56
Praktycznie nie ruszamy się z domu bez telefonu komórkowego lub smartphone’a. Niedawno w prasie ukazały się artykuły dość szczegółowo opisujące bezpieczeństwo telefonów komórkowych, zwłaszcza posiadanych przez dyplomatów. Jak się okazuje nie tylko Stany Zjednoczone posiadają podobny system monitorowania rozmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachodni dyplomaci a służby specjalne PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 17:55
W 1945 roku świat został podzielony na dwa bieguny. Glob został objęty zimną wojną. Ważnym elementem tych zmagań była działalność wywiadowcza. Nad Wisłą walka toczyła się między dyplomatami a służbami specjalnymi Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Snowdena

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 17:44
Informacje ujawnione w ubiegłym roku przez byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena zelektryzowały cały świat. Światło dzienne ujrzała afera szpiegowska, która dotyczy największych światowych przywódców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera szpiegowska w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 13:16
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmeria Wojskowa zatrzymały wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego i warszawskiego adwokata, których podejrzewa się o szpiegostwo na rzecz innego państwa. Aresztowania są efektem działań Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiedzy są wśród nas?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 18:20
– Jeśli szpiedzy są wśród nas, to nie wykonują swojej pracy dobrze. Dobry szpieg to taki, który pozostaje w ukryciu – mówił w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem Charles Cumming. Gość Polskiego Radia 24 to pisarz, autor powieści o tematyce szpiegowskiej, laureat prestiżowej nagrody im. Iana Fleminga za najlepszy brytyjski thriller szpiegowski 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: rosyjski wywiad w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:53
Lata 90. XX wieku to w Polsce czas transformacji ustrojowej i zrywania ścisłych związków z Moskwą. Było to dość trudnym zadaniem, zważywszy że rosyjska armia opuściła nasz kraj dopiero w 1993 roku. W Kulisach Spraw rozmowa z Jarosławem Jakimczykiem, byłym dziennikarzem śledczym.
rozwiń zwiń