X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reforma edukacji. Nie ma masowych zwolnień nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 21:22
W ciągu roku liczba nauczycieli na etatach zwiększyła się o kilkanaście tysięcy – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To przeczyłoby powtarzanej teorii, że reforma edukacji doprowadziła do masowych zwolnień w szkołach. Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja? Na ten temat mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jaranowski, rzecznik Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Audio
  • 12.11.17 Wojciech Jaranowski: „Nie warto wierzyć w to, co podaje ZNP (…)”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: LECH GAWUC/REPORTER/EASTNEWS

Oficjalnie Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentuje statystyki w przyszłym tygodniu. Już jednak wiadomo, że na Mazowszu przybyło 3 tys. pedagogów, zaś w Małopolsce - 6 tys. W woj. lubelskim liczba etatów - jak podaje tamtejsza kurator oświaty - wzrosła o 816. Podobna tendencja jest w innych województwach.

– Rząd zapowiadał, że w wyniku reformy będzie więcej etatów nauczycielskich. Owszem, były zwolnienia, ale z powodu niżu demograficznego i to na pewno nie w takiej skali, jak przedstawia to Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zresztą organizacja ta niejednokrotnie mijała się z prawdą rozpowszechniając nierzetelne informacje – powiedział Wojciech Jaranowski.

Z zaprezentowanych w połowie października przez ZNP danych wynikało, że prace z powodu reformy edukacji straciło 6,5 tys. pedagogów, a ponad 18,5 proc. ma ograniczony wymiar etatu lub pracuje w kilku placówkach. Resort edukacji od początku uważa, że dane te są nierzetelne.

– Dodatkowo ZNP podaje, że nauczyciele w przedszkolach mieliby nie zostać objęci Kartą Nauczyciela, co również jest absolutnym kłamstwem. Trudno wierzyć w liczby podawane przez Związek. Nie neguję tego, że w wielu gminach mogło dojść do zwolnień, ale na pewno nie w wyniku reformy oświaty. Powodem tego, że przewodniczący Broniarz podaje nieprawdziwe dane jest to, że identyfikuje się z przedstawicielami opozycji parlamentarnej i wpisuje się w jej działania wymierzone przeciwko rządowi – dodał Wojciech Jaranowski.

PAP/Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 12.11.17

Godzina emisji: 18.06


 

Czytaj także

Czy propozycje min. Zalewskiej znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 11:33
- Przebudowa systemu kształcenia musiała wiązać się z pewną fluktuacją w zakresie zatrudnienia. Każdego roku jakaś część nauczycieli odchodzi z pracy z różnych przyczyn. To sytuacja naturalna – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Odniósł się w ten sposób do zmian w polskim szkolnictwie związanych z reformą edukacji.
rozwiń zwiń