X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W Sejmie debata na temat Służby Ochrony Państwa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 14:37
Zamiast Biura Ochrony Rządu - Służba Ochrony Państwa. W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa. Do jej zadań będzie należała ochrona najważniejszych osób w państwie, zagranicznych delegacji, a także ważnych obiektów. O sejmowej debacie i założeniach projektu ustawy mówiła reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
Audio
  • 9.11.17 Sejmowa debata na temat powołania Służby Ochrony Państwa. Relacja Ewy Wasążnik
Sala plenarna Sejmu
Sala plenarna SejmuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Utworzenie Służby Ochrony Państwa to efekt audytu, przeprowadzonego w grudniu 2015 roku. Jak tłumaczył szef MSWiA, wykazał on szereg zaniedbań, przede wszystkim niedofinansowanie, a także brak wyciągnięcia wniosków po katastrofie smoleńskiej.

Jak podkreśliła Ewa Wasążnik, zdania co do projektu są podzielone. – Chodzi o zmiany strukturalne, personalne. SOB ma mieć znacznie szersze kompetencje niż BOR, bo zdaniem autorów projektu wymaga tego sytuacja i wciąż narastające zagrożenie na świecie. Poszerzenie zakresu kompetencji budzi jednak poważne wątpliwości opozycji. Głównie protestuje przeciwko temu Nowoczesna i Platforma Obywatelska – mówiła Wasążnik.

Odniosła się także do nowego komendanta Służby Ochrony Państwa. - Jest jeszcze za wcześnie by mówić o ewentualnych kandydatach na szefa SOP, który - podobnie jak cała formacja - będzie miał bardzo szerokie kompetencje. Jesteśmy bowiem dopiero na wstępnym etapie prac legislacyjnych w parlamencie – wyjaśniła reporterka.

Podczas sejmowej debaty, w imieniu klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej głos zabrał poseł Marek Biernacki. Jego zdaniem, Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat negatywnie wypowiadało się o BOR.

Klub Nowoczesna podczas debaty sejmowej reprezentował poseł Mirosław Suchoń. Zarzucił on obecnemu szefowi MSWiA - Mariuszowi Błaszczakowi, że ten, wiedział o słabej kondycji BOR, nie podjął jednak żadnych działań w ostatnich dwóch latach, które poprawiłyby tę sytuację.

Zbigniew Sosnowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślał natomiast, że w Polsce istnieje zbyt wiele służb specjalnych o charakterze policyjnym. W ocenie Ludowców, w ramach obecnej formacji BOR należy wprowadzić jak najszybciej działania naprawcze i nie ma konieczności tworzenia nowej służby.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 9.11.17

Godzina emisji: 13:15

Czytaj także

Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 14:00
Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony trafił do konsultacji wewnątrzresortowych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Państwowa Służba Ochrony ma chronić więcej organów administracji rządowej i poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów. O „reformie” Biura Ochrony Rządu rozmawiali w Polskim Radiu 24 wiceprezes City Security Krzysztof Kubiciel i wiceprezes Polskiej Izby Ochrony Beniamin Krasicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy szef Biura Ochrony Rządu. "Największym problemem BOR są oczekiwania polityków"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 09:13
Generał Tomasz Miłkowski jest nowym szefem Biura Ochrony Rządu. Będzie odpowiedzialny za przygotowanie i wprowadzenie zmian w formacji. W Polskim Radiu 24 nominację komentował były dowódca GROM generał Roman Polko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: SOP zapewni bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:16
Rząd przyjął w poniedziałek projekt ustawy o powołaniu, Służby Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, SOP "zajmie się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa.”. – Zmiana wynika z audytu, jaki przeprowadziliśmy pod koniec 2015 roku. Pokazywał zły stan służby – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd likwiduje BOR. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 14:30
Koniec z Biurem Ochrony Rządu, zastąpi go Służba Ochrony Państwa. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. SOP zajmie się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji. Nowa formacja ma się skoncentrować na rozpoznawaniu i zapobieganiu skierowanym przeciw nim przestępstwom, a także ochroną kluczowych dla funkcjonowania państwa obiektów. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
rozwiń zwiń