X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Będzie ekstradycja byłego premiera Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 14:16
17 listopada belgijski sąd zajmie się sprawą ekstradycji byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Higinio Paterna, współpracownik agencji Aceprensa.
Audio
  • 7.11.17 Będzie ekstradycja byłego premiera Katalonii?
Carles Puigdemont
Carles Puigdemont Foto: PAP/EPA/CATALUNYA RADIO / HANDOUT

Pięciu katalońskich polityków opuściło Hiszpanię i przebywa obecnie w Brukseli. Władze w Madrycie wydały za nimi Europejski Nakaz Aresztowania. – Puigdemont nadal może liczyć na poparcie separatystów; do Belgii udało się wielu burmistrzów i prezydentów katalońskich miast – wskazywał na naszej antenie Higinio Paterna. Komentator ocenił przy tym, że samo działanie byłych już władz Katalonii, dotyczące ogłoszenia niepodległości, było błędem.

– To był teatr rozpisany już wiele miesięcy wcześniej. To się jednak wymknęło spod kontroli – oceniał hiszpański dziennikarz. – Władze Katalonii liczyły na poparcie kilku, a nawet kilkudziesięciu państw. Tymczasem, okoliczności się zmieniły, a oni nie zmienili schematu swojego działania – mówił Higinio Paterna.

27 października hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Nastąpiło to krótko po jednostronnym przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Madrycki sąd Audiencia National wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) w piątek. Władze Hiszpanii zarzucają w nim politykom katalońskim m.in. „rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz centralnych”. Według prawa hiszpańskiego za czyny te może grozić nawet do 30 lat więzienia.

Od Europejskiego Nakazu Aresztowania przysługuje odwołanie; procedura odwoławcza może potrwać kilka miesięcy.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/zz

__________________

Data emisji: 7.11.17

Godzina emisji: 14.15


 

Czytaj także

Ekspertka o sytuacji w Katalonii: możliwe wszystkie scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 09:55
Rozwiązanie parlamentu, odwołanie lokalnego, katalońskiego rządu i przedterminowe wybory w regionie – takie będą konsekwencje zawieszenia autonomii Katalonii. O sprawie w Magazynie Europejskim Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barcelona: demonstracja na rzecz jedności Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:14
Około 300 tys. zwolenników jedności Hiszpanii zgromadziło się na marszu w centrum Barcelony, dwa dni po głosowaniu katalońskiego parlamentu, który opowiedział się za niepodległością regionu. Według stowarzyszenia Societat Civil Catalan niedzielny przemarsz przyciągnął ponad milion osób. O tym, co działo się w stolicy Katalonii mówiła Ewa Wysocka, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carles Puidgemont opuścił Katalonię. Grozi mu do 30 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 11:35
- Hiszpańskie media donoszą, że Carles Puidgemont zbiegł z Hiszpanii i szuka azylu politycznego w Belgii. W Hiszpanii grożą mu zarzuty o bunt i zdradę stanu, oraz kara do 30 lat więzienia – poinformowała specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony Ewa Wysocka. - W opinii hiszpańskich mediów, Carles Puidgemont jest skończony jako polityk – dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania. Przesłuchania byłych władz Katalonii odroczone

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:05
Przesłuchanie byłych członków rozwiązanego rządu katalońskiego przed hiszpańskim Sądem Najwyższym przesunięte na 9 listopada - poinformował Sąd Najwyższy. Decyzja została podjęta na prośbę adwokatów Carme Forcadell, byłej przewodniczącej regionalnego parlamentu Katalonii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Agnieszką Grzechynką z Akademii Ignatianum w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z Katalonią?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:41
Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu w oczekiwaniu na orzeczenie sądu dotyczące wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię. Jaka przyszłość czeka byłego premiera Katalonii? Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń