X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co dalej z Katalonią?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:41
Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu w oczekiwaniu na orzeczenie sądu dotyczące wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię. Jaka przyszłość czeka byłego premiera Katalonii? Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
Audio
  • 6.11.17 Małgorzata Myśliwiec: Od tego w jaki sposób zostaną potraktowani Katalończycy, będzie zależała reakcja flamandzkiego ruchu narodowego
Flaga hiszpańska oraz katalońska na budynku Parlamentu Regionalnego w Barcelonie
Flaga hiszpańska oraz katalońska na budynku Parlamentu Regionalnego w BarcelonieFoto: pixabay / CCO

Puigdemont i jego współpracownicy: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serret oraz Lluis Puig zgłosili się na policję w niedzielę rano. Jak podały belgijskie media, katalońscy politycy zdecydowali się na ten krok, by uniknąć aresztowania niekorzystnego z wizerunkowego punktu widzenia. Decyzja w kwestii dalszego postępowania ma zapaść w ciągu 15 dni.

Jak podkreśliła Małgorzata Myśliwiec, kryzys kataloński, był do niedawna uważany jako wewnętrzna sprawa Hiszpanii. - Po wyjeździe Carlesa Puigdemonta do Brukseli nabrał zupełnie innego znaczenia. Nie nadawałabym jednak temu wydarzeniu europejskiego wymiaru, ponieważ władze poszczególnych krajów wspólnoty nie zajmują jak na razie żadnego stanowiska – powiedziała gość audycji.

Zdaniem ekspertki, pojawianie się katalońskich polityków w Brukseli wywołało spore problemy polityczne w Belgii. - Premier tamtejszego rządu pochodzi z Walonii, jednak żeby stworzyć rząd federalny musiał skorzystać z pomocy flamandzkich kolegów, w tym również ugrupowania, które zabiega o niepodległość Flandrii. Pojawienie się polityka z regionu, który również chciał uzyskać niepodległość zaczęło więc oddziaływać na wewnętrzne sprawy tego państwa – tłumaczyła Małgorzata Myśliwiec.

- Puigdemont liczył na uzyskanie azylu politycznego. Jednak zarówno Belgia, jak i Hiszpania są krajami Unii Europejskiej, co oznacza, że muszą spełniał demokratyczne standardy. Belgia nie ma podstaw do udzielenia politykom Katalonii azylu, ale nieudzielenie pomocy czy wydanie polityka Hiszpanii mogłoby zostać odczytane jako polityczny ruch wobec kraju, który chce uzyskać niepodległość – dodała gość audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 6.11.17

Godzina emisji: 14.15

Czytaj także

Czy były premier Katalonii może liczyć na uczciwy proces? "To przypomina czasy dyktatury gen. Franco"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 11:45
Hiszpański Sąd Najwyższy wezwał byłego premiera Katalonii na przesłuchanie. Carles Puigdemont pozostaje jednak w Belgii. W Hiszpanii zostało wobec niego wszczęte postępowanie w sprawie "rebelii i działalności wywrotowej", za co grozi do 30 lat więzienia. O przyszłości Katalonii mówił Polskim Radiu 24 Xavier Bordas, Katalończyk, który od lat mieszka w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były premier Katalonii w Brukseli. Rozmowy na temat azylu?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:00
Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont spotyka się w poniedziałek w Belgii z władzami flamandzkiej partii N-VA, której przedstawiciel mówił wcześniej o możliwości przyznania mu azylu politycznego – podają nieoficjalnie belgijskie media. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Małgorzaty Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carles Puidgemont opuścił Katalonię. Grozi mu do 30 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 11:35
- Hiszpańskie media donoszą, że Carles Puidgemont zbiegł z Hiszpanii i szuka azylu politycznego w Belgii. W Hiszpanii grożą mu zarzuty o bunt i zdradę stanu, oraz kara do 30 lat więzienia – poinformowała specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony Ewa Wysocka. - W opinii hiszpańskich mediów, Carles Puidgemont jest skończony jako polityk – dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania. Przesłuchania byłych władz Katalonii odroczone

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:05
Przesłuchanie byłych członków rozwiązanego rządu katalońskiego przed hiszpańskim Sądem Najwyższym przesunięte na 9 listopada - poinformował Sąd Najwyższy. Decyzja została podjęta na prośbę adwokatów Carme Forcadell, byłej przewodniczącej regionalnego parlamentu Katalonii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Agnieszką Grzechynką z Akademii Ignatianum w Krakowie.
rozwiń zwiń