X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Hiszpania. Przesłuchania byłych władz Katalonii odroczone

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:05
Przesłuchanie byłych członków rozwiązanego rządu katalońskiego przed hiszpańskim Sądem Najwyższym przesunięte na 9 listopada - poinformował Sąd Najwyższy. Decyzja została podjęta na prośbę adwokatów Carme Forcadell, byłej przewodniczącej regionalnego parlamentu Katalonii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Agnieszką Grzechynką z Akademii Ignatianum w Krakowie.
Audio
  • 2.11.17 Hiszpania. Przesłuchania byłych władz Katalonii
Byli katalońscy ministrowie Joaquim Forn, Raul Romeva, Jordi Turull i Josep Rull w drodze na posiedzenie hiszpańskiego sądu
Byli katalońscy ministrowie Joaquim Forn, Raul Romeva, Jordi Turull i Josep Rull w drodze na posiedzenie hiszpańskiego sąduFoto: PAP/EPA/FERNANDO ALVARADO

Oskarżonym członkom rządu katalońskiego grozi od 15 do 30 lat więzienia. Prokuratura zarzuca im destabilizację sytuacji w regionie, a także wywołanie buntu wśród społeczności lokalnej.

Pierwotnie przesłuchanie byłych członków katalońskiego rządu było zaplanowane na dziś i jutro. Dziś rano przedstawiciele zdymisjonowanych władz Katalonii stawili się przed dwoma sądami w Madrycie w celu złożenia zeznań.  – Były premier Katalonii ciągle pozostaje poza krajem, odmówił składania zeznań, istnieje ryzyko wydania europejskiego nakazu aresztowania – wskazywała dr Agnieszka Grzechynka, która jednocześnie oceniała, że byłoby to korzystne dla samego Puigdemonta, szczególnie pod kątem politycznym.

– Puigdemont cały czas próbuje grać na czas i zwrócić uwagę innych państw na to, co dzieje się Katalonii. Jeżeli ENA zostanie wydany, mimowolne zaangażowana zostanie Belgia. Decyzja dotycząca losu polityka będzie bowiem wówczas należała do Brukseli – komentowała gość PR24. – Jeden z krajów Unii Europejskiej będzie musiał zajął konkretne stanowisko w sprawie – dodawała Agnieszka Grzechynka.

W poniedziałek hiszpański prokurator generalny Jose Manuel Maza zapowiedział, że w związku z ogłoszeniem 27 października przez kataloński parlament niepodległości chce postawienia przywódcom tego regionu zarzutów rebelii, działalności wywrotowej i malwersacji. Za te przestępstwa grożą w Hiszpanii kary odpowiednio 30, 15 i 6 lat więzienia.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz

_______________________

Data emisji: 2.11.17

Godzina emisji: 10.15


Czytaj także

Napięta sytuacja w Katalonii. „Na horyzoncie nie widać optymistycznych perspektyw”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 17:38
– Ogromną winę za to, co dzieje się w Katalonii, ponosi premier Mariano Rajoy – powiedział dr Ryszard Zółtaniecki. Politolog z Collegium Civitas w audycji „Jeden na Jednego” skomentował sytuację w Hiszpanii, po opowiedzeniu się przez kataloński parlament za przyjęciem deklaracji niepodległości regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja Katalonii. "Obawiam się, że może powstać coś na kształt baskijskiej ETA"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:04
Przewodnicząca parlamentu Katalonii, Carme Forcadell, zgodziła się w poniedziałek na zakończenie jego prac, zgodnie z decyzją rządu centralnego. Lojalność wobec rządu Mariano Rajoya okazują również funkcjonariusze regionalnej policji Mossos d'Esquadra. W Polskim Radiu 24 o przyszłości relacji na linii Barcelona-Madryt mówił prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były premier Katalonii w Brukseli. Rozmowy na temat azylu?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:00
Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont spotyka się w poniedziałek w Belgii z władzami flamandzkiej partii N-VA, której przedstawiciel mówił wcześniej o możliwości przyznania mu azylu politycznego – podają nieoficjalnie belgijskie media. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Małgorzaty Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carles Puidgemont opuścił Katalonię. Grozi mu do 30 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 11:35
- Hiszpańskie media donoszą, że Carles Puidgemont zbiegł z Hiszpanii i szuka azylu politycznego w Belgii. W Hiszpanii grożą mu zarzuty o bunt i zdradę stanu, oraz kara do 30 lat więzienia – poinformowała specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony Ewa Wysocka. - W opinii hiszpańskich mediów, Carles Puidgemont jest skończony jako polityk – dodała.
rozwiń zwiń