Transplantacje. Nawet po śmierci można pomóc innym

2017-11-01, 11:35

Transplantacje. Nawet po śmierci można pomóc innym
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay / CC0

Wszystkich Świętych to dzień, kiedy wspominamy tych, którzy już odeszli. To święto szczególnie ważne dla osób po przeszczepach, zawdzięczających życie ludziom, dla których nie było już ratunku. – Oddanie swoich narządów po śmierci to dar nie do przecenienia. O tym pamięta się zawsze – mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Sroczyńska, która sama przeszła operację przeszczepienia wątroby.

Posłuchaj

1.11.17 Transplantacje. Nawet po śmierci można pomóc innym. Rozmowa z Magdaleną Sroczyńską
+
Dodaj do playlisty

– To ogólnoludzka solidarność. Mi już „coś” nie jest potrzebne, mogę oddać to ciężko choremu człowiekowi – tak o transplantacji na naszej antenie mówiła Magdalena Sroczyńska, która podkreślała, że w Polsce nadal istnieje problem dotyczący braku społecznej wiedzy na temat transplantologii. Mimo że coraz więcej osób podpisuje tzw. oświadczenia woli.

– Nawet jeżeli ktoś nosi w portfelu tzw. oświadczenie woli, to zdarza się, że rodzina po śmierci danego człowieka nie zgadza się pobór narządów, mówiąc że ta osoba w ostatnim momencie zmieniła zdanie, co do przeznaczenia swoich organów – wskazywała Magdalena Sroczyńska, apelując jednocześnie o stworzenie, na wzór prowadzonego przez Poltransplant Centralnego Rejestru Sprzeciwów, rejestru zgód na przeszczepienie. – Tzw. oświadczenie woli, pod względem prawnym, jest „świstkiem papieru” – podkreślała gość PR24.

W opinii Magdaleny Sroczyńskiej, receptą na całą sytuację byłoby też prowadzenie szerokiego dialogu na temat przeznaczenia swoich narządów po śmierci. – Rozmawiajmy o tym z rodziną. Tak, by nasi bliscy wiedzieli, jakie mamy zdanie – pointowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/zz


____________________ 

Data emisji: 1.11.17

Godzina emisji: 10.37

Polecane

Wróć do strony głównej