X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Carles Puidgemont opuścił Katalonię. Grozi mu do 30 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 11:35
- Hiszpańskie media donoszą, że Carles Puidgemont zbiegł z Hiszpanii i szuka azylu politycznego w Belgii. W Hiszpanii grożą mu zarzuty o bunt i zdradę stanu, oraz kara do 30 lat więzienia – poinformowała specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony Ewa Wysocka. - W opinii hiszpańskich mediów, Carles Puidgemont jest skończony jako polityk – dodała.
Audio
  • 31.10.17 Ewa Wysocka o Carlesie Puidgemoncie i sytuacji w Katalonii
Flaga hiszpańska oraz katalońska na budynku Parlamentu Regionalnego w Barcelonie. 30.10.2017
Flaga hiszpańska oraz katalońska na budynku Parlamentu Regionalnego w Barcelonie. 30.10.2017Foto: PAP/EPA/Javier Etxezarreta

Jak podkreśliła Ewa Wysocka, o jego wyjeździe nie wiedzieli nawet członkowie jego partii. – W poniedziałek odbyła się narada jego partii w Barcelonie. Wszyscy na niego czekali i z ogromnym zaskoczeniem przyjęli wiadomość, że jest w Brukseli. Razem z pięcioma swoimi doradcami pojechał tam samochodem bez ochrony jaka przysługuje byłemu szefowi katalońskiemu rządu i ponoć dowiaduje się tam czy przysługuje mu azyl polityczny w stolicy Belgii – relacjonowała Wysocka.

Wysłanniczka Polskiego Radia odniosła się także do sytuacji w Katalonii. - Możemy sobie wyobrazić jak czują się teraz zwolennicy niepodległości. Można bowiem odnieść wrażenie, że pierwszym, który ucieka ze statku „niepodległość”, jest jego kapitan – zauważyła.

W poniedziałek Carlesowi Puidgemontowi i jego współpracownikom zostały postawione zarzuty. Grozi im nawet do 30 lat więzienia m.in. za bunt i niewykonywanie poleceń władzy.

Jak dodała Wysocka, według hiszpańskich mediów Carles Puidgemont jest skończony jako polityk. - Centrum nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, a nacjonaliści nie chcą na razie go widzieć – podsumowała.

Jeden z belgijskich adwokatów Paul Bekaert poinformował w poniedziałek, że zdymisjonowany szef katalońskiego rządu jest jego klientem. Nie powiedział jednak czy pracuje nad wnioskiem o azyl w Belgii. O gotowości do przyznania takiego azylu mówił w niedzielę belgijski minister do spraw migracji Theo Francken z Nowego Sojuszu Flamandzkiego N-VA.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 31.10.17

Godzina emisji: 6:35

Czytaj także

Ekspertka o sytuacji w Katalonii: możliwe wszystkie scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 09:55
Rozwiązanie parlamentu, odwołanie lokalnego, katalońskiego rządu i przedterminowe wybory w regionie – takie będą konsekwencje zawieszenia autonomii Katalonii. O sprawie w Magazynie Europejskim Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barcelona: demonstracja na rzecz jedności Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:14
Około 300 tys. zwolenników jedności Hiszpanii zgromadziło się na marszu w centrum Barcelony, dwa dni po głosowaniu katalońskiego parlamentu, który opowiedział się za niepodległością regionu. Według stowarzyszenia Societat Civil Catalan niedzielny przemarsz przyciągnął ponad milion osób. O tym, co działo się w stolicy Katalonii mówiła Ewa Wysocka, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięta sytuacja w Katalonii. „Na horyzoncie nie widać optymistycznych perspektyw”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 17:38
– Ogromną winę za to, co dzieje się w Katalonii, ponosi premier Mariano Rajoy – powiedział dr Ryszard Zółtaniecki. Politolog z Collegium Civitas w audycji „Jeden na Jednego” skomentował sytuację w Hiszpanii, po opowiedzeniu się przez kataloński parlament za przyjęciem deklaracji niepodległości regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja Katalonii. "Obawiam się, że może powstać coś na kształt baskijskiej ETA"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:04
Przewodnicząca parlamentu Katalonii, Carme Forcadell, zgodziła się w poniedziałek na zakończenie jego prac, zgodnie z decyzją rządu centralnego. Lojalność wobec rządu Mariano Rajoya okazują również funkcjonariusze regionalnej policji Mossos d'Esquadra. W Polskim Radiu 24 o przyszłości relacji na linii Barcelona-Madryt mówił prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były premier Katalonii w Brukseli. Rozmowy na temat azylu?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:00
Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont spotyka się w poniedziałek w Belgii z władzami flamandzkiej partii N-VA, której przedstawiciel mówił wcześniej o możliwości przyznania mu azylu politycznego – podają nieoficjalnie belgijskie media. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Małgorzaty Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń