X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Katalonia: Czy dojdzie do ogłoszenia niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:20
Podczas gdy Madryt ogłasza zawieszenie autonomii Katalonii, Katalonia twierdzi, że nie uznaje zawieszenia i powołuje się na referendum, którego nie uznaje Madryt. Dla separatystów katalońskich referendum jest jednak punktem wyjścia dla choćby jednostronnego ogłoszenia niepodległości. O trudnej sytuacji w Hiszpanii mówiła w Polskim Radiu 24 iberystka dr Katarzyna Kacprzak (Uczelnia Vistula).
Audio
  • 26.10.17 Dr Katarzyna Kacprzak o sytuacji w Hiszpanii.
Premier Katalonii zagroził, że w przypadku przegłosowania w senacie zawieszenia autonomii, przedstawi do głosowania w regionalnym parlamencie ogłoszoną 2 tygodnie temu deklarację niepodległości.
Premier Katalonii zagroził, że w przypadku przegłosowania w senacie zawieszenia autonomii, przedstawi do głosowania w regionalnym parlamencie ogłoszoną 2 tygodnie temu deklarację niepodległości.Foto: PAP/EPA/Quique García Dostawca

W czwartek podczas specjalnej sesji ma się zebrać parlament regionalny Katalonii. - Dziś obraduje nie tylko parlament kataloński, ale także senat w Madrycie, który ma rozpatrzyć wniosek rządu o zawieszenie autonomii Katalonii – chodzi o art. 155 konstytucji hiszpańskiej. Obrady mają trwać dziś i jutro – poinformowała dr Katarzyna Kacprzak.

Jak dodała, premier rządu katalońskiego nie udał się do Madrytu. - Wysyła on swojego przedstawiciela gdyż oficjalne organa rządu katalońskiego przekazały informację, że według nich, rząd w Madrycie już zdecydował, że art. 155 będzie wprowadzony w życie – zaznaczyła.

Dr Kacprzak stwierdziła, że nie wiadomo co wyniknie z obrad. - Można przewidywać, że Senat wprowadzi w życie pkt. 155, ale może te obrady będą się przedłużać. Kilku różnych przedstawicieli rządu katalońskiego ma tam występować – podsumowała.

Premier Katalonii zagroził, że w przypadku przegłosowania w senacie zawieszenia autonomii, przedstawi do głosowania w regionalnym parlamencie ogłoszoną dwa tygodnie temu deklarację niepodległości.

Władze Katalonii przyznawały dotąd, że dokument ma charakter symboliczny. Ich zdaniem do proklamowania niepodległości upoważnia wynik referendum z 1 października, w którym za niepodległością opowiedziało się 90 procent głosujących przy nieco ponad 40-procentowej frekwencji.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 26.10.17

Godzina emisji: 11:45

 

Czytaj także

Jerzy Targalski: Rajoy może przejść do historii jako ten, który zniszczył Hiszpanię

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:21
– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: Święto w cieniu kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 20:00
W czwartek w Hiszpanii świętowano Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchodach położył się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z dr hab. Anną Sroką z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:03
Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: Katalonia ogłosi niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 11:19
– Wszyscy zastanawiają się, czy dialog jest jeszcze możliwy – tak o sporze między hiszpańskim rządem centralnym a lokalnymi władzami w Katalonii w Polskim Radiu 24 mówiła Agnieszka Grzechynka, ekspertka z Akademii Ignatianum. W czwartek parlament w Barcelonie ma odpowiedzieć na sobotnią decyzję rządu w Madrycie – którą w piątek ma potwierdzić Senat – o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji.
rozwiń zwiń