"Relacje feudalne największym problemem polskiej nauki"

2017-10-25, 14:57

"Relacje feudalne największym problemem polskiej nauki"
Czy w ocenie polskiej nauki powinniśmy brać pod uwagę same rankingi. Foto: pixabay.com

- Należy zmienić na uczelniach stosunki władzy. Relacje feudalne są największym problemem polskiej nauki – stwierdził Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, który razem z dr hab. Radosławem Rybkowskim z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego był gościem Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

21.10.17 Aleksander Temkin: polska nauka jest w złym stanie
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważył Aleksander Temkin, od 2005 r. z polskich uczelni uciekło 30 tys. naukowców - To jest katastrofa, a ludzie odpowiedzialni za ten stan, dziś współtworzą reformę nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin oddaje towarzystwu rektorskiemu pełnię władzy, pozbawiając kontroli nad nimi obywateli uczelni. Jeżeli reforma ma polegać na tym, że dzisiejszych rektorów, będą kontrolować wyłącznie byli rektorzy to jest brudny deal pomiędzy Gowinem, a skompromitowanym towarzystwem rektorskim – powiedział gość audycji.

Tymczasem od wielu lat polskie uczelnie znajdują się na nieklasyfikowanych miejscach w światowych rankingach uczelni. Jak stwierdził dr hab. Radosław Rybkowski, największym problemem polskiej nauki jest to, że tkwimy w tym samym miejscu lub spadamy w rankingach, ponieważ inne kraje się rozpychają. - Pytanie, czy w ocenie polskiej nauki powinniśmy brać pod uwagę same rankingi – zastanawiał się gość audycji i dodał, że szkolnictwo w danym kraju powinno służyć obywatelom, a nie światowej nauce.

Zdaniem eksperta z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, powinniśmy być zaniepokojeni tym, że znajdujemy w się w ogonach światowej nauki, ale warto również wiedzieć, że działalność polskich naukowców też nie jest zbyt wymierna. - Nie jesteśmy nawet w stanie przebić się do European Research Council (ERC), czyli organizacji wspierającej badania naukowe w Europie. W porównaniu z tym, co dzieje się za granicą wcale tak dobrze nie jest – zauważył dr hab. Radosław Rybkowski.

19 września minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił w Krakowie Projekt reformy nauki i szkolnictwa wyższego - Ustawę 2.0. Projekt wprowadza wiele istotnych zmian w strukturze polskich uniwersytetów i ośrodków badawczych. Zakłada m.in. wzmocnienie władzy rektora, utworzenie rad uczelni, ograniczenie możliwości nadawania habilitacji czy podział uczelni na badawcze i dydaktyczne. Środowisko akademickie jest jednak podzielone, jeśli chodzi o ocenę tej reformy.

Gospodarzem audycji był Robert Tarka

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 21.10.17

Godzina emisji: 15:34


Polecane

Wróć do strony głównej