X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Hiszpania: Katalonia ogłosi niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 11:19
– Wszyscy zastanawiają się, czy dialog jest jeszcze możliwy – tak o sporze między hiszpańskim rządem centralnym a lokalnymi władzami w Katalonii w Polskim Radiu 24 mówiła Agnieszka Grzechynka, ekspertka z Akademii Ignatianum. W czwartek parlament w Barcelonie ma odpowiedzieć na sobotnią decyzję rządu w Madrycie – którą w piątek ma potwierdzić Senat – o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji.
Audio
  • 25.10.17 Hiszpania: Katalonia ogłosi niepodległość?
Prezydent Carles Puigdemont podczas posiedzenia gabinetu. Barcelona, 24.10.2017
Prezydent Carles Puigdemont podczas posiedzenia gabinetu. Barcelona, 24.10.2017Foto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

Jak oceniała na naszej antenie Agnieszka Grzechynka, w czwartek należy spodziewać się ogłoszenia niepodległości Katalonii. – To najbardziej prawdopodobny rozwój zdarzeń – mówiła ekspertka. – Oprócz tego, możliwe jest rozpisanie przedterminowych wyborów, w niepodległej już Katalonii – dodawała gość PR24, zaznaczając przy tym, że z pewnością decyzji władz w Barcelonie nie uzna Madryt i działania związane z zawieszeniem autonomii nie zostaną powstrzymane.

Zdaniem specjalistki ds. sytuacji politycznej Katalonii, kryzys w relacjach między Barceloną a Madrytem zdecyduje o politycznej przyszłości premiera Hiszpanii Mariano Rajoya i szefa rządu katalońskiego Carlesa Puigdemonta. – Żaden z nich nie chce się zatrzymać, bo zaniechanie podjętej drogi będzie oznaczało koniec kariery. Albo Rajoya albo Puigdemonta – przewidywała Agnieszka Grzechynka, wskazując jednocześnie, że kryzys w Hiszpanii mogłaby zażegnać pomoc, mediacja, z zewnątrz.

Katalonia znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to hiszpański Senat. Jest to pierwszy przypadek uruchamiania artykułu 155 ustawy zasadniczej od przyjęcia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku. Senat tą kwestią ma zająć się w najbliższy piątek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.  

Polskie Radio 24/PAP

____________________ 

Data emisji: 25.10.17

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

Wyniki referendum w Katalonii. "90 proc. uczestników głosowało za niepodległością"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:15
Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne. Prebieg głosowania w Katalonii relacjonowała w PR24 Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:50
W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W dniu referendum doszło w Barcelonie do starć z policją, ucierpiało w nich ponad 800 osób. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Mirosława Skowrona (Super Express).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia może ogłosić dzisiaj niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 08:41
Ważą się losy kryzysu między centralnym, hiszpańskim rządem a administracją Katalonii. Lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont wystąpi we wtorek w barcelońskim parlamencie (godz. 18.00) i podsumuje wyniki referendum, które odbyło się 1 października. Jest prawdopodobne, że ogłosi niepodległość regionu. W PR24 o sytuacji w Katalonii i komentarzach jej mieszkańców opowiadała Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puigdemont podpisał deklarację niepodległości "republiki Katalonii"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 23:54
Premier Katalonii Carles Puigdemont i inni lokalni politycy podpisali we wtorek wieczorem deklarację niepodległości, wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii"; wcześniej Puigdemont ogłosił, że skutki tej deklaracji powinny zostać odroczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:03
Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
rozwiń zwiń