X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Hiszpania: zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:03
Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
Audio
  • 20.10.2017 Szymon Bachrynowski: Po Brexicie UE nie chciałaby kolejnego problemu związanego z dekompozycją wewnętrzną państwa
Mariano Rajoya
Mariano Rajoya Foto: PAP/EPA/ALBERTO MORANTE

W czwartek minął  termin ultimatum postawionego Barcelonie przez rząd centralny. Madryt domagał się wyjaśnienia, czy 10 października Puigdemont ogłosił odłączenie się regionu od Hiszpanii czy też nie. Hiszpański rząd porozumiał się z socjalistami, by wyznaczyć regionalne wybory w Katalonii na styczeń w ramach nadzwyczajnych środków mających na celu tymczasowe przejęcie władzy w regionie.

Artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji głosi, że jeśli władze zbuntowanego regionu nie spełnią wymogu powrotu na ścieżkę prawa w wyznaczonym terminie, to rząd centralny może poprzez dekret zatwierdzić środki, by przejąć uprawnienia regionu Aby te decyzje weszły w życie, musi je przegłosować Senat. Konieczne jest poparcie bezwzględnej większości izby wyższej parlamentu. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić do 31 października.

Zdaniem Szymona Bachrynowskiego konflikt jak na razie jest jeszcze w pewnym zawieszeniu. – Wprowadzenie artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji oznacza, że rząd w Madrycie będzie miał kontrolę nad Katalonią. Rząd będzie mógł rozwiązać lokalny parlament i zwołać nowe wybory, które podobno mają mieć miejsce w styczniu. Bardziej dynamiczną stroną sporu jest premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który dogadał się z opozycją i ma poparcie króla – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta królestwo Hiszpanii bardzo by odczuło secesję Katalonii. - Rząd nie może dopuścić do oderwania Katalonii, ponieważ region wypracowuje jedną trzecią budżetu Hiszpanii i jedną piątą PKB. Reakcja Unii Europejskiej nie jest zaskoczeniem. Po Brexicie UE nie chciałaby kolejnego problemu związanego z dekompozycją wewnętrzną państwa. To jest konflikt polityczny, wydaje mi się, że nie dojdzie do secesji, chyba, że dojdzie do eskalacji sporu  po uruchomieniu artykułu 155 konstytucji – powiedział Bachrynowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 19:17


Czytaj także

„Siłowa eskalacja konfliktu w Katalonii będzie kompromitacją dla UE”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:24
W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. O konsekwencjach referendum w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Michał Kuź  (ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Madryt nie może negować tego, że Katalończycy chcą swojego państwa”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 20:36
Większość grup politycznych w Parlamencie Europejskim zaapelowała do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości. Na sesji plenarnej PE odbyła się debata w związku z niedzielnym referendum, dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. O stanowisku PE wobec referendum niepodległościowego w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jaume Cassanyer koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: Rajoy może przejść do historii jako ten, który zniszczył Hiszpanię

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:21
– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puigdemont podpisał deklarację niepodległości "republiki Katalonii"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 23:54
Premier Katalonii Carles Puigdemont i inni lokalni politycy podpisali we wtorek wieczorem deklarację niepodległości, wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii"; wcześniej Puigdemont ogłosił, że skutki tej deklaracji powinny zostać odroczone.
rozwiń zwiń