X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Żegota". 75-lecie powstania organizacji ratującej Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 16:30
Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w czwartek 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W Katedrze Polowej WP odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. O "Żegocie" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Polin.
Audio
  • 15.10.2017 dr Hanna Węgrzynek: w miastach niektórym było się łatwiej ukryć, ponieważ w licznej zbiorowości można była zachować anonimowość
Żydowskie dziecko wśród aresztowanych w trakcie powstania w getcie warszawskim. Fotografia z Raportu Jrgena Stroopa z maja 1943
Żydowskie dziecko wśród aresztowanych w trakcie powstania w getcie warszawskim. Fotografia z Raportu Jürgena Stroopa z maja 1943 Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rada Pomocy Żydom "Żegota" powstała 4 grudnia 1942 roku w Warszawie. Działając w skrajnie trudnych warunkach - od jesieni 1941 roku za pomoc ukrywającym się Żydom groziła kara śmierci - udzieliła wsparcia materialnego około 4 tys. osobom, ponadto zdobywała dokumenty (ok. 50 tys.), szukała mieszkań i kryjówek dla uciekinierów z gett i w miarę możliwości starała się również zapewnić im opiekę medyczną. Dzięki wysiłkom Ireny Sendlerowej i jej referatu opieką udało się objąć 2,5 tys. żydowskich dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta.

Jak podkreślała Hanna Węgrzynek, zagłada jednej czwartej mieszkańców Warszawy wymusiła powstanie "Żegoty". – Pierwsza organizacja zajmująca się pomocą Żydom powstała już w 1941 roku. Momentem przełomu okazała się wielka akcja w getcie warszawskim z lipca 1942 roku. To była zagłada 300 tysięcy osób. Ta akcja spowodowała powstanie komisji tymczasowej przy Delegaturze Rządu Na Kraj, która przekształciła się w Radę Pomocy Żydom – mówiła historyczka.

"Żegota" prowadziła działalność na terenie dużych miast. – Powstała w Warszawie, była związana z wieloma ugrupowaniami politycznymi, zarówno lewicowymi, jak i katolickimi. Powstały później oddziały w Krakowie, Lwowie i Zamościu. W miastach niektórym było się łatwiej ukryć, ponieważ w licznej zbiorowości można była zachować anonimowość. Strategie przetrwania były bardzo różnorodne, a "Żegota" pomagała, wystawiając fałszywe dokumenty i dawano pomoc finansową – powiedziała Węgrzynek.

Działająca do początku 1945 roku Rada Pomocy Żydom była jedyną w okupowanej przez Niemców Europie instytucją państwową ratującą Żydów od Zagłady. Została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.

Więcej w całej audycji.

Rozmowa Małgorzaty Głogowskiej.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 16:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Los Żydów Polskich podczas Holokaustu to część historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 21:50
W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne stosunki polsko-żydowskie. "Trzeba być otwartym na debatę"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:45
Polscy Żydzi przed wizytą Donalda Trumpa wyrazili ubolewanie, że prezydent USA zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska i stosunkach polsko-żydowskich w audycji Kulisy Spraw mówił publicysta Gabriel Kayzer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica wysiedlania warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:35
22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli „wysiedlanie” mieszkańców warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji ponad 250 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, a ok. 6 tys. na miejscu rozstrzelano. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak i Olga Szymańska, koordynatorka projektu Marszu upamiętniającego ofiary warszawskiego getta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o Aleksandrze Ładosiu: Dokonał czegoś niezwykłego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:12
– To pokolenie polityków ukształtowanych przez II RP, którzy w momencie, gdy stało się jasne, że Niemcy planują zagładę narodu żydowskiego, robili wszystko, by pomóc prześladowanym – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk na naszej antenie odniósł się do opisanej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” historii Aleksandra Ładosia, autorstwa Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza, którzy również gościli w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń