Dyplomatyczne przerzucanie piłeczki ws. Katalonii

2017-10-12, 11:29

Dyplomatyczne przerzucanie piłeczki ws. Katalonii
Strażnik Gwardii Królewskiej podczas obchodów święta narodowego Hiszpanii - Día de la Hispanidad - Madryt 12.10.2017 r.Foto: PAP/EPA/Victor Lerena

Rząd Hiszpanii dał władzom Katalonii pięć dni na wyjaśnienie, jaki charakter ma wtorkowa deklaracja niepodległości ogłoszona przez ich lidera Carlesa Puigdemonta. Jeśli do poniedziałku potwierdzą secesję, to otrzymają dodatkowe 3 dni - na zmianę swojej decyzji. W przeciwnym wypadku Madryt zapowiada uruchomienie artykułu 155. hiszpańskiej konstytucji, przewidującego zawieszenie autonomii regionu. O przyszłości Katalonii mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Grzechynka, ekspert ds. Katalonii z Akademii Ignatianum.

Posłuchaj

12.10.2017 Agnieszka Grzechynka: „Apelowanie o dialog ze strony Katalonii było próbą przerzucenia piłeczki, Hiszpanie odrzucili ją w tej chwili z powrotem”
+
Dodaj do playlisty

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont podpisał we wtorek wieczorem deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania Republiki Katalonii. Jednak zastrzegł, że skutki tej deklaracji powinny zostać odroczone, aby umożliwić rozmowy z Madrytem o przyszłości regionu. Zdaniem Agnieszki Grzechynki każdy zadaje sobie teraz pytanie o status Katalonii.

- Od kilku dni trwa wymiana not między politykami hiszpańskimi i katalońskimi. Uruchomienie artykułu 155. konstytucji wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami. Hiszpania przejęłaby kontrolę nad finansami, ministerstwami, co wiązałoby się ze zwolnieniami ze stanowisk kierowniczych i rozwiązaniem katalońskiego parlamentu, a być może nawet zawieszeniem autonomii. Rząd hiszpański chce mieć 100 proc. pewność, jeśli zdecyduje się na podjęcie poważnych kroków – mówiła ekspertka.

W ocenie rozmówczyni Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z dyplomatycznym przerzucaniem piłeczki. – Wiąże się to z tym, jak całą sytuację postrzega opinia międzynarodowa. Unia Europejska od dłuższego czasu przygląda się temu z dużym niepokojem, apeluje o pokój i dialog, a z drugiej popiera jedność Hiszpanii i stoi po stronie rządu hiszpańskiego. Apelowanie o dialog ze strony Katalonii było próbą przerzucenia piłeczki, Hiszpanie odrzucili ją w tej chwili z powrotem. Wszyscy powstrzymują się przed równym traktowaniem Katalonii, ponieważ oznaczałoby to, że skłaniają się do uznania jej za niepodległe państwo – powiedziała Grzechynka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 10:38

Polecane

Wróć do strony głównej