X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dni Pamięci Więzienia Pawiak w Warszawie. "Chcemy szczególnie przypomnieć Janusza Korczaka"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:37
Wydarzenia adresowane jest przede wszystkim do byłych więźniów i ich rodzin, ale również do mieszkańców Warszawy, w tym zwłaszcza do młodego pokolenia: harcerzy oraz młodzieży szkolnej. O Dniach Pamięci Pawiaka mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Gierczyńska, kustosz Muzeum Więzienia Pawiak.
Audio
  • 06.10.2017 Joanna Gierczyńska: „Przez Pawiak przeszło w latach 1939-1945 100 tysięcy więźniów”.
Muzeum Więzienia Pawiak
Muzeum Więzienia PawiakFoto: Adrian Grycuk; CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Dni Pamięci Pawiaka to uroczystość, która już od kilkunastu lat cyklicznie odbywa się pod koniec września w Muzeum Więzienia Pawiak. Na program Dni Pamięci Pawiaka składają się spotkania z byłymi więźniami, wykłady znanych historyków, zwiedzanie stałej ekspozycji w Muzeum Więzienia Pawiaka bądź w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha oraz spektakle historyczno-literackie w wykonaniu artystów scen warszawskich. Zdaniem Joanny Gierczyńskiej celem Dni Pamięci jest przypominanie czym był Pawiak w okresie okupacji.

- W tym roku chcemy w szczególności przypomnieć postać Janusza Korczaka, który naszym zdaniem jest nieco zapomniany. Natomiast drugą postacią, której tegoroczne Dni Pamięci są poświęcone, jest pani Wanda Ossowska, nazywana "pawiacką świętą". Była 57 razy przesłuchiwana i mimo tortur nikogo nie wydała. Wanda Ossowska przeżyła Pawiak i zmarła w 2001 roku – powiedziała kustosz Muzeum.

Na Pawiaku więziono przed wszystkim polską inteligencję. – Przez Pawiak przeszło w latach 1939-1945 100 tysięcy więźniów, z czego 40 proc. z nich zginęło w egzekucjach, a 60 proc. wywieziono do obozów koncentracyjnych. Przez Pawiak przeszło mnóstwo znanych i wybitnych osobowości – elita polityczna, kulturalna i społeczna II RP. Na Pawiaku więziono nie tylko osoby z nakazem aresztowania, ale też pojmane w łapankach. Samo hasło "Pawiak" albo "Szucha" znaczyło coś bardzo złego, wszyscy wiedzieli co się w tym miejscu dzieje – mówiła Gierczyńska.

Dni Pamięci Pawiaka trwają od 4 do 6 października.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 10:45


Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Pawiak

Czytaj także

75. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 19:46
28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim, w pobliżu podwarszawskiej Magdalenki, niemieccy żołnierze rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka. Wśród zamordowanych było 202 mężczyzn i 22 kobiety. O tragicznym wydarzeniu sprzed 75 lat mówiła Joanna Gierczyńska z Muzeum Więzienia Pawiak.
rozwiń zwiń