X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Agresja ZSRR z 17 września 1939 roku, czyli jak doszło do IV rozbioru Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 18:00
– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
Audio
  • 16.09.17 prof. Wiesław Wysocki: Nasi wschodni sąsiedzi wciąż udają, że w 1939 roku szli Polakom z pomocą
Sowiecka armia wkracza do Wilna 19 września 1939
Sowiecka armia wkracza do Wilna 19 września 1939Foto: Wikipedia.org/public domain

Rankiem 17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej, bez wypowiedzenia wojny, wkroczyły na wschodnie tereny Polski. Równało się to ze złamaniem paktu o nieagresji, który obowiązywał pomiędzy Rzecząpospolitą a Związkiem Radzieckim. Był to również element tajnego porozumienia niemiecko-sowieckiego, przewidującego de facto rozbiór kraju.

– Dzień wcześniej, 16 września, Rosjanie zawarli pokój z Japonią, co pozwoliło na zamknięcie wschodniego frontu wojennego i dzięki temu otworzyła się droga do inwazji na Polskę. Siły zbrojne naszego kraju były zbyt słabe, by walczyć z dwoma najeźdźcami. Zdawał sobie z tego sprawę Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych – Edward Śmigły-Rydz – który zalecił, by żołnierze nie walczyli z Sowietami. Chciał w ten sposób zapobiec rozlewowi krwi wśród Polaków i jednocześnie ocalić jak największą liczbę oddziałów mających stawiać opór Niemcom – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

Pomimo upływu niemal 80 lat o tych dramatycznych dla Polski wydarzeń, historiografia rosyjska nadal utrzymuje, że dla Związku Radzieckiego wojna zaczęła się w 1941 roku. – Nasi wschodni sąsiedzi wciąż udają, że w 1939 roku szli Polakom z pomocą, a o żadnej wojnie, napaści, czy agresji mowy być nie może – dodał prof. Wiesław Wysocki.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około miliona 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Więcej o sowieckiej napaści na Polskę oraz o jej kulisach w całej rozmowie z prof. Wiesławem Wysockim.

PAP/Polskie Radio 24/db

Więcej historii w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 17:20


Czytaj także

Nos Kleopatry: dzień 17 września 1939

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 07:30
Zbliża się kolejna rocznica dnia 17 września. To dzień, który stał się symbolem nie tylko agresji sowieckiej na ziemie polskie, ale także symbolem całego ludobójstwa, okupacji i modelu, który próbowali wdrożyć Sowieci. O dniu tym rozmawiali w programie Noc Kleopatry prof. Jan Żaryn i dr Tomasz Sommer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN zaprezentował publikację z dokumentami z przesłuchania przed komisją Maddena

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 09:27
IPN zaprezentował pierwszy tom książki „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952”. Jest zbiór dokumentów i przesłuchań świadków, którzy zeznawali przed specjalną komisją śledczą Kongresu amerykańskiego, która w latach 1951-52 zajmowała się zbrodnią katyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Usunięcie sowieckich pomników jest naturalne, bowiem Rosjanie byli okupantem”

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 22:03
Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsce i kontrowersje w Rosji wokół tego tematu. Przyjęcie przez Senat USA ustawy, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji. To najważniejsze tematy, które skomentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja polska NKWD. "Polacy byli w czołówce wrogów, których należało zlikwidować"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 11:35
- Liczebność, aktywność społeczna i zawodowa zdecydowały o tym, że ludność polska znalazła się na celowniku sowieckiego represyjnego systemu komunistycznego – powiedział w audycji Nos Kleopatry prof. Jan Szumski, historyk z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Gość odniósł się w ten sposób do operacji polskiej NKWD, która miała miejsce 80. lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy musiało dojść do klęski wojny obronnej 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 21:00
Wojna obronna we wrześniu 1939 r. była pierwszą kampanią II wojny światowej. 1 września terytorium Polski zaatakowały wojska niemieckie, a 16 dni później radzieckie. Walki zakończyły się 6 października, z chwilą kapitulacji wojsk pod Kockiem. O kampanii wrześniowej w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń