Narodowe Czytanie 2017. ">>Wesele<< równe największym dokonaniom polskiego romantyzmu"

2017-09-02, 13:13

Narodowe Czytanie 2017. ">>Wesele<< równe największym dokonaniom polskiego romantyzmu"
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas inauguracji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego . Foto: PAP/Marcin Onbara

- "Wesele" jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda zainugurowali w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Posłuchaj

2.09.17 Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie "Wesela"
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" rozpoczęło się o godzinie 12 w Ogrodzie Saskim. Inauguracji towarzyszył występ grupy Zakopower. We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestnią znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy.

Jak mówił prezydent Andrzej Duda, dzisiaj możemy patrzeć na "Wesele" optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła. - Czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować na ile "Wesele", obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj - powiedział Duda.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu "doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy, (...) jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu". - To, w jaki sposób było postrzegane "Wesele", był postrzegany w ogóle Wyspiański niech zilustruje pewna sytuacja, która miała miejsce po jednym z krakowskich spektakli "Wesela", gdy w trakcie owacji Wyspiańskiemu wręczono wieniec z liczbą 44, było to oczywiste nawiązanie do symboliki z "Dziadów" Adama Mickiewicza, bowiem Wyspiański traktowany był, jako czwarty wieszcz narodowy - powiedziała pierwsza dama.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ocenił, że "Wesele" jest dramatem "bardzo aktualnym, dramatem, który żyje także w naszym życiu codziennym, w mowie potocznej. To jest dramat jednocześnie szalenie ważny w historii Polski, bo on był pisany w czasach, kiedy też społeczeństwo było podzielone, kiedy te różnice społeczne były widoczne, kiedy zbliżał się pewien historyczny przełom, który wszyscy już przewidywali".  - Warto powiedzieć, że mimo tych różnic w "Weselu" widać wspólny mianownik - on jest tam wielokrotnie przywoływany, tym wspólnym mianownikiem jest serduszko panny młodej, jest to stwierdzenie, że "Polska to ważna rzecz" - podkreślił Gliński.


Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Z okazji tegorocznego Narodowego Czytania "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy w historii zostanie przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów tego dramatu w języku migowym odbędzie się w obecności pary prezydenckiej w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Przez cały dzień na język migowy będzie również tłumaczone wspólne czytanie "Wesela" w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Narodowe Czytanie odbywa się w całym kraju. "Wesele" czytane będzie zarówno w niewielkich miejscowościach, jak i dużych miastach. Głośnej lekturze dramatu Wyspiańskiego oddawać się będą przedstawiciele władz lokalnych, aktorzy, bibliotekarze, a także publiczność.

Narodowe Czytanie odbywać się będzie także poza granicami Polski m.in. w Sydney, Chicago, Toronto, Londynie, Dublinie, Barcelonie, Odessie, Budapeszcie. W Paryżu "Wesele" czytać będzie Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w polskiej ambasadzie w Paryżu, wspólnie z rodakami mieszkającymi we Francji. Polskie Radio jest patronem medialnym akcji.

PAP/PR24

Polecane

Wróć do strony głównej