X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stypendia sztandarowym projektem fundacji im. Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 14:15
Kim jest dla współczesnych ludzi Jan Karski? Fundacja jego imienia po raz kolejny ogłosi nazwiska stypendystów edycji Georgetown Leadership Seminar 2017. O tej inicjatywie opowiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Audio
  • 26.08.17 Ewa Juńczyk-Ziomecka o stypendiach i działalności Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/mat. prasowe

Georgetown Leadership Seminar 2017 organizowane jest co roku przez Edmund A. Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown. Jest to spotkanie grupy przyszłych liderów z całego świata, na które Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego co roku nominuje dwóch polskich uczestników.

- Od kilku lat jednym ze sztandarowych projektów Fundacji jest stypendium, przyznawane osobom poniżej 40. roku życia. Poszukujemy młodych i ambitnych urzędników, takich jakim był Jan Karski i wysyłamy ich na stypendium amerykańskiej uczelni, z którą Polak był związany - podkreśliła Ewa Junczyk-Ziomecka.

Jak wspomniała prezes Fundacji, Jan Karski bardzo chciał być dyplomatą, niestety jego plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. - Po jej zakończeniu nie mógł już wrócić do Polski, chociaż był znakomicie wykształconym człowiekiem - zauważyła gość audycji.

Związał się wówczas z jezuickim Uniwersytetem Georgetown w Waszyngtonie. Zdobył tam stopień naukowy doktora, później profesora nauk politycznych i przez 40 lat wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu.

Ogłoszenie tegorocznych stypendystów odbędzie 31 sierpnia w ramach festiwalu Warszawa Singera. - Zgromadzą się tam wszyscy dotychczasowi stypendyści i opowiedzą, co dała im znajomość Karskiego i jego losów, a także, co dało im to stypendium na jego uczelni i czy korzystają z niego w życiu zawodowym - powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka. - Naszą intencją jest podtrzymanie kontaktów z uniwersytetem, gdzie Karski był profesorem. Chcemy, aby młodzi Polacy jechali tam i spotykali podobnych sobie, nawiązywali z nimi kontakty i tworzyli coś razem – powiedziała gość audycji.

Spotkanie w ramach Festiwalu Warszawa Singera, połączone będzie również prezentacją aplikacji miejskiej, prowadzącej przez Warszawę śladami Karskiego, dzięki której każdy będzie mógł udać się jego szlakiem bez książek czy przewodników, a używając jedynie telefonu komórkowego. Trasa wchodzi w skład aplikacji „Warsaw Tours” stworzonej i zarządzanej przez m.st. Warszawa.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego od 2011 roku upowszechnia wartości uosabiane przez Jana Karskiego – odwagę, odpowiedzialność, poszanowanie godności człowieka oraz dialog międzykulturowy.

Kariera Karskiego w dyplomacji zaczęła się w Warszawie. Zaraz po studiach we Lwowie na uniwersytecie Jana Kazimierza, zaczął pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Tam także wstąpił w szeregi Polskiego Państwa Podziemnego, zobaczył cierpienia w getcie i stąd wyruszył na najważniejszą misję do krajów zachodnich.

Po wojnie Jan Karski pozostał w USA, ponieważ nie mógł wracać do komunistycznej Polski. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, przez czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu w tamtejszej School of Foreign Service, kuźni amerykańskiej elity dyplomatycznej.

W 1942 roku Karski przekazał informacje o eksterminacji żydów zachodnim sojusznikom. Osobiście dostarczył szczegółowe raporty i jako naoczny świadek zaapelował do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych o podjęcie działań w celu powstrzymania Holokaustu.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski

Polskie Radio 24/jankarski.net/kawa

_____________________

Data emisji: 26.08.17

Godzina emisji: 12.15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak