Polsko-rosyjska „wojna pomnikowa”. Rosjanie grożą konsekwencjami

2017-08-02, 16:00

Polsko-rosyjska „wojna pomnikowa”. Rosjanie grożą konsekwencjami
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Warszawie. Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 /Wikipedia.org

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu reguluje kwestie usunięcia obiektów nieużytkowych, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. W reakcji na tę ustawę izba wyższa parlamentu Rosji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił władzom przedstawienie propozycji „działań o charakterze ograniczającym” w sferach współpracy dwustronnej z Polską. O polsko-rosyjskim sporze mówili w audycji Spojrzenie na Wschód historyk dr Paweł Kowal oraz Piotr Skwieciński, zastępca redaktora naczelnego „Sieci”.

Posłuchaj

02.08.2017 Paweł Kowal: „Polacy mają prawo do usuwania pomników, ale ta sprawa nie została dobrze przeprowadzona dyplomatycznie”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Paweł Kowal, ze względu na sytuację wewnętrzną, na Kremlu panuje determinacja do ostrych działań. – Jeśli Amerykanie doczekali się wydalenia kilkuset dyplomatów, to działania wobec krajów mniej potężnych niż USA mogą być poważne. Polacy mają prawo do usuwania pomników, ale ta sprawa nie została dobrze przeprowadzona dyplomatycznie. Trzeba było przygotować stronę rosyjska na większą akcję z naszej strony, by zminimalizować niekorzystne działania – mówił były wiceszef MSZ.

Według Piotra Skwiecińskiego lepsze przygotowanie dyplomatyczne niewiele by dało. – Ze strony rosyjskiej można się spodziewać np. zakazu wznoszenia nowych upamiętnień na terenie Rosji lub negacjonistycznych tablic informacyjnych na terenie Katynia. Natomiast Rosjanie wiedzieli co się szykuje, przygotowania do nowelizacji nie były czynione w tajemnicy. Kult Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji jest fundamentalnym elementem ich tożsamości, dlatego nie wierzę, by można było Moskwę przygotować na tę ustawę – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku. Polski MSZ w tej sprawie powołuje się na zapisy polsko-rosyjskiej umowy międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci, która dotyczy wyłącznie cmentarzy wojennych, a „nie ma zastosowania do tzw. pomników symbolicznych, będących wyłącznie znakami komunistycznej dominacji na ziemiach polskich w latach 1945-1989”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/kk/PAP

_____________________

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 02.08.2017

Godzina emisji: 15:39


Polecane

Wróć do strony głównej