X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezydent: Dzięki Powstańcom możliwe było odzyskanie suwerenności po 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:09
- Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w oficjalnej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania z powstańcami wręczono ordery i odznaczenia państwowe. 
Audio
  • 31.07.17 Przemówienia Andrzeja Dudy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
  • 31.07.17 Przemówienie gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego
  • 31.07.17 Dr Mikołaj Mirowski o projekcie „Warszawa – miasto dwóch powstań”.
  • 31.07.2017 Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24
  • 31.07.2017 Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Kombatanci wspominają i martwią się o swoją przyszłość
  • 31.08.2017 Uroczystości na Placu Krasińskich - relacja Karola Darmorosa (IAR)
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec pod tablicą na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec pod tablicą na terenie Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Rafał Guz

663x364_kanały.jpg
Powstanie Warszawskie 1944 - serwis specjalny

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że „Powstanie Warszawskie wpisało się w wielką polską historię”. - Dzięki bohaterstwu Powstańców możliwe było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności po 1989 roku. Każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest ważna dla młodzieży, czyli dla przyszłości Rzeczpospolitej. Wierzę w to głęboko, że nasi harcerze, zwłaszcza właśnie ta część polskiej młodzieży, gotowa jest bronić ojczyzny zawsze i w każdym momencie. Muzeum Powstania Warszawskiego to największy pomnik bohaterstwa Powstańców – mówił prezydent.

Podczas uroczystości głos zabrali też dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, żołnierz AK Julian Kulski i prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. 

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował do wszystkich Polaków o zachowanie wzajemnego szacunku. Podczas przemówienia w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego podziękował harcerzom i wolontariuszom za przekazywanie informacji o wydarzeniach sprzed 73 lat. - Nie wiecie co to jest, przelewać krew za wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się takich strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenia miało możność przeżyć - mówił do młodych ludzi.

"Warszawa - miasto dwóch powstań"

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda odznaczył srebrnym krzyżem zasługi m.in. Dawida Wildsteina i Mikołaja Mirowskiego – twórców serii debat „Warszawa - miasto dwóch powstań”. Debaty organizowane są w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak podkreślił dr Mikołaj Mirowski, tworząc projekt, jego twórcy wychodzili od dwóch wydarzeń - powstania w getcie warszawskim i Powstania Warszawskiego. - To symbole, które otwierały nam drzwi do szerszej debaty na temat relacji polsko-żydowskich w XX wieku, 20-leciu międzywojennym czy podczas II Wojny Światowej i w PRL. Były pretekstem do szerszego spojrzenia na historię Polaków i Żydów, na relacje polsko-żydowskie – mówił gość.

Sesja Rady Warszawy na Zamku Królewskim

Żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska; prawnik, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski otrzymali w poniedziałek tytuły honorowych obywateli Warszawy.


wira1200.jpg
"Gdy wstąpiła do Szarych Szeregów miała 14 lat"

Uroczystość odbyła się w czasie sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim w przeddzień głównych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Traczyk-Stawska po odebraniu tytułu honorowego obywatela powiedziała, że to wyróżnienie jest nie tylko dla niej. "Jest ono dla wszystkich, którzy pomogli mi wydobyć z cienia Cmentarz Powstańców Warszawy" - podkreśliła.

Zwracając się do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, powiedziała, że na tym cmentarzu nie ma jeszcze wybudowanego Muru Pamięci.

Druga, bardzo ważna rzecz to fakt, że nie ma tam Izby Pamięci - dodała Traczyk-Stawska. "Bez Izby Pamięci ci, którzy tam leżą, są tylko bezimienną masą" - podkreśliła. Zaapelowała także o pomoc w zbieraniu pamiątek po osobach spoczywających na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Traczyk-Stawska dodała, że bardzo by chciała, żeby Warszawa przyjęła dzieci ranne, "których w tej chwili nie wpuszczono do naszego kraju".

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że "pani Wanda zawsze ją stawia do pionu"; przekazała, że miasto ma koncepcje Izby Pamięci, do 31 sierpnia będą trwały konsultacje. Dodała, że stolica ma przygotowany program przyjęcia dzieci z syryjskiego Aleppo. "Ale to nie tylko od nas zależy" - podkreśliła.

Johann pod odebraniu tytułu pytał, co znaczą jego dokonania przy tym, co dla Warszawy, dla nas wszystkich, zrobiła Traczyk-Stawska. "Być obywatelem Warszawy to zaszczyt, ale być honorowym to wyjątkowy zaszczyt, a szczególne wyróżnienie to odbierać ten tytuł razem z panią" - zwrócił się do Traczyk-Stawskiej.

Johann dodał, że odnosi wrażenie, że przyznanie mu tytułu honorowego obywatela radni ocenili przez pryzmat działalności jego żony Olgi Johann - wieloletniej wiceprzewodniczącej Rady Warszawy, która zmarła w kwietniu tego roku.

Olbrychski podkreślił, że jest szczęśliwy, że przypadł mu zaszczyt odebrania tytułu honorowego obywatela w takim towarzystwie. Jak mówił, Traczyk-Stawska jest osobą niezwykłą. "Ta niezwykłość towarzyszy pani do dnia dzisiejszego, dała pani tego kolejny dowód w cudownych, pięknych, niedawnych warszawskich dniach lipcowych" - powiedział Olbrychski.

Dodał, że był jej sąsiadem, gdy walczyła o Aleje Jerozolimskie, ponieważ w 1944 r. na niedalekiej ul. Nowogrodzkiej jeszcze "w brzuchu mamy czekał, aż wszystko się uspokoi". Olbrychski urodził się w lutym 1945 r. 

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

Przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich rozpoczyna się uroczysta msza św. polowa, a o godz. 19 odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie o godz. 20 odbędzie się koncert „Chłopcy z tamtych lat”.

Główne uroczystości upamiętniające  73. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się we wtorek przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach o godz. 17 (o której wybuchło powstanie), z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów oraz uroczystościami przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK.

W godzinę „W” w stolicy przez minutę zabrzmią syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania, będę też wsparte syrenami ręcznymi. Powstańcy apelują, by o 17.00 w godzinę rozpoczęcia Powstania, kiedy rozlegną się syreny alarmowe przystanąć w milczeniu na minutę, i w ten sposób oddać hołd poległym w 1944 roku żołnierzom i cywilom.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

______________________

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 10:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – niespełnione nadzieje na wolność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:19
Powstanie Warszawskie zostało okupione wielką ceną. Ceną najwyższą – śmiercią 200 tysięcy mieszkańców stolicy. Historycy od wielu lat spierają się, czy ta ofiara była konieczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie oczami Niemców

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 18:41
29 lipca prezydenci Polski i Niemiec – Bronisław Komorowski i Joachim Gauck – wspólnie otworzą w Berlinie wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to pierwsza tego rodzaju wystawa w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia i refleksje Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:14
Powstańcy w Polskim Radiu 24 wspominali walki o Warszawę w roku 1944. Eugeniusz Tyrański, Zbigniew Galperyn i Stanisław Kral-Leszczyński przedstawili też swoje refleksje dotyczące Powstania Warszawskiego w dniu wybuchu walk i z perspektywy czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego. "Wyczuł, że to ostatni moment, by uchwycić żywą historię"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 23:55
Polityka przywracania pamięci i prawdy historycznej o Polsce i Polakach była jednym z filarów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze jako prezydent Warszawy, organizując obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego i budując jego Muzeum, nadał wysoką rangę polskiej polityce historycznej. Jej pełny program sformułował po objęciu urzędu Prezydenta RP. O tym, co zawdzięczamy tej prezydenturze w audycji Nos Kleopatry mówili Marcin Roszkowski (pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego oraz rzecznik Prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego) oraz dr Tomasz Żukowski (doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica powstania warszawskiego. „Musieli pójść walczyć o Polskę i honor”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:29
Powstanie warszawskie było próbą wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta. Polacy nie byli dobrze przygotowani (brakowało przede wszystkim broni), liczyli jednak na pomoc, która miała nadejść w ciągu tygodnia ze strony Rosjan. Tymczasem pomoc nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało dwa miesiące. Podczas walk zginęło około 150 tysięcy osób. O tragicznym w skutkach zrywu w audycji Wszystko Jest Historią mówił Tomasz Karasiński, szef grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Radosław”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnicy warszawscy oprowadzali po mogiłach powstańczych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 14:23
Przewodnicy z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK oprowadzali chętnych po mogiłach powstańczych na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. To element obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Towarzyszył im reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń