Nastolatkowie w social mediach. „Brak im krytycyzmu”

2017-07-16, 09:55

Nastolatkowie w social mediach. „Brak im krytycyzmu”
Technologie mobilne i internet rzeczy sprawiają, że możemy być nieustannie podłączeni do sieci.Foto: kropekk_pl / pixabay / CC0

Uniwersytet Wrocławski apeluje o poważne zdjęcia do zgłoszeń na uczelnię. Co trzecia fotografia, którą kandydaci dołączają do formularza zgłoszeniowego nie spełnia standardów. Przyszli studenci oprócz zdjęć z wakacji czy całej sylwetki ciała przesyłają te ze społecznościowych portali. Jak korzystanie z social mediów wpływa na młodzież? Eksperci alarmują, że coraz częściej występują przypadki autodestrukcyjnych zachowań, które mogą zagrażać zdrowiu młodych ludzi. W Polskim Radiu mówiły o tym Marta Witkowska i Anna Borkowska z Akademii NASK.

Posłuchaj

16.07.2017 Marta Witkowska i Anna Borkowska z Akademii NASK o funkcjonowaniu nastolatków w sieci
+
Dodaj do playlisty

Jak mówiła Marta Witkowska, ponad 93 proc. młodych ludzi codziennie korzysta z internetu, a ponad 1/3  z nich powyżej 5 godzin dziennie. Prawie 70 proc. nastolatków kilka razy dziennie komunikuje się ze swoimi znajomymi.

Anna Borkowska tłumaczyła, że czas poświęcony aktywnościom w internecie to przedłużenie tego, co dzieje się w świecie realnym. – Młodzież nawiązuje kontakty i podtrzymuje swoje społeczności. Nie są one oderwane od tych, w których funkcjonuje w rzeczywistości, to nadal ci sami znajomi, plus ci którzy są w internecie, więc ta grupa jest troszkę większa – wyjaśniała. Gość podkreśliła także, że to, jak łączymy życie online i offline zależy od tego, jacy jesteśmy. Tłumaczyła, że są osoby, które świetnie realizują się w obu rzeczywistościach i dla nich internet jest rozszerzeniem rzeczywistości, w której funkcjonują. Są jednak także ludzie, dla których internet to życie, bowiem w realnym świecie niespecjalnie sobie radzą, a dzięki sieci mogą zaistnieć.

Goście mówiły także o zagrożeniach. Marta Witkowska podkreślała, że to zarówno rzeczy oparte na kształtowaniu swojego wizerunku, zmienianiu siebie, jak i wydarzenia związane z przemocą. – Nastolatki nie mają tego rodzaju krytycyzmu, nie widzą na przykład, że za pięknym profilem na Instagramie stoi biznes. Nie widzą, że firmy płacą za to, by reklamowane były ich produkty. Nie wiedzą, że by jedno zdjęcie było idealne trzeba zrobić kilkaset powtórzeń, młodzi ludzie biorą to tak, jak jest – przekonywała.

Zdaniem Anny Borkowskiej, by ustrzec nastolatków przed zagrożeniami, płynącymi z sieci, nie wystarczy tylko wyposażyć ich w wiedzę. – Brakuje wyposażenia młodych ludzi w kompetencje życiowe, które pozwolą im radzić sobie z zagrożeniami, mieć krytyczny odbiór tego, co dzieje się w mediach. Samoświadomość, budowanie poczucia własnej wartości, to duży krok, by radzili sobie z tym, co ich gdzieś czeka – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.   

Polskie Radio 24/ip

 ____________________ 

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 9:06


Polecane

Wróć do strony głównej