Gra islamistów w Europie

2017-06-21, 16:20

Gra islamistów w Europie
Utarczka pomiędzy obserwatorami na miejscu porannych zamachów na wychodzących z londyńskiego meczetu wiernych. Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Niewielkim zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana w Kolonii demonstracja, która miała pokazać sprzeciw muzułmanów wobec wykorzystywania ich religii do usprawiedliwiania zamachów terrorystycznych w Europie. Jednocześnie fala rozproszonych, wydawać by się mogło, przypadkowych ataków w ostatnim okresie wzrosła, powiększając frustrację obywateli państw, w których do nich dochodzi. O problemie w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Ślusarczyk z portalu euroislam.pl.

Posłuchaj

21.06.2017 Piotr Ślusarczyk z portalu euroislam.pl o problemie z imigrantami.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa, płacimy ogromny rachunek za ogromne zaniedbania. Wskazywał, że pierwszym było to, iż w latach 70. rozmaici radykałowie muzułmańscy, niewygodni dla reżimów w Algierii, czy Maroku byli „wyrzucani” do Europy.Europa popełniła wszystkie możliwe błędy, nie chciała słuchać krytyków, lata zaniedbań polegały też na tym, że nie selekcjonowała imigracji. Trzeba sobie też wyraźnie powiedzieć, że służby przez wiele lat bały się zwracać uwagę na palące kwestie opinii publicznej, dzisiaj już tego się nie da zamiatać pod dywan – przekonywał.

Piotr Ślusarczyk wskazywał, że mamy do czynienia z drugim pokoleniem imigrantów, którzy zerwali sieć, łączącą ich z własną tożsamością. – Nie kultywują tożsamości etnicznej, ale nie przywiązali się też do wartości europejskich, stali się podatni na oddziaływanie grup ekstremistycznych – mówił. Dodał, że mamy do czynienia z wyizolowaniem się tych grup i niewiele wiemy o tym, co dzieje się wewnątrz wrażliwych stref. – Największym problemem jest to, że, jak pokazują liczne badania, mamy ogromną rzeszą europejskich muzułmanów, którzy wcale nie mają zamiaru respektować praw europejskich – podkreślił.

Gość ocenił, że o wiele ważniejsze od dyskusji, która toczy się w cieniu zamachów jest ta, co zrobić z osobami, które „być może nie maja zamiaru sięgnąć po bezpośrednią przemoc, ale jednocześnie mają otwarty zamiar powolnie i cierpliwie dystansować się od demokracji”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 14:15

Polecane

Wróć do strony głównej